Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Van - Tuşpa Yüksek Yaylanın Başkenti Erkan Konyar Van - Tuşpa Yüksek Yaylanın Başkenti Erkan Konyar

Van - Tuşpa Yüksek Yaylanın Başkenti

Liste Fiyatı : 82,50 TL
İndirimli Fiyat : 74,25 TL
Kazancınız : 8,25 TL
Taksitli fiyat : 9 x 9,74 TL
9789944483803
13249866
Van - Tuşpa Yüksek Yaylanın Başkenti
Van - Tuşpa Yüksek Yaylanın Başkenti
Homer Kitabevi
74.25
Tilkitepe ve Van Kalesi Hoyugundeki Kalkolitik ve Erken Tunc Cagı'na ait yerlesim tabakaları Van sehrinin yerlesim tarihi ve uzak gecmisi hakkında cok onemli verileri barındırırlar. Elbette bu prehistorik gecmise Ercis'in kuzeyindeki Gurgurbaba Tepe mevkiinde tanımlanan Alt ve Orta Paleolitik donemler ile Van- Gurpınar ilce sınırları icinde Tırsin'de Neolitik Donemle iliskilendirilen kaya resimlerini de eklemek gerekmektedir.

Bilindigi gibi Van, Demir Cagı'ndan itibaren Urartu Krallıgı'nın kurulmasıyla baskent Tuspa olarak gunumuzdeki Van Kalesi Kayalıgında ilk bicimini alır. 1. Sarduri'nin Madırburc'taki yazıtı ve yapıtı krallıgın bu donusum hikayesinin Assur dilindeki ilk ifade edilisi ile birlikte kulturel gelisiminin de kodlarını yansıtmaktadır. 1. Sarduri ile baslayan bu degisim oykusu baskent Tuspa olmak uzere agırlıklı olarak Van Golu Havzasındaki yerlesimlerde ve krallıgın yayıldıgı Guney Kafkasya ve Kuzeybatı Iran gibi bolgelerde koklu bir bicimde Ispuini, Minua, 1. Argisti, 2. Sarduri ve 1. Rusa gibi krallarla artarak devam eder.

Van kentinin uzak-yakın yerlesim tarihini ve ozellikle Demir Cagı'ndaki durumunu arkeolojik verilerle yorumlayıp ele alarak okuyucuya sunan bu kitap klasik bir arkeolojik rehber kitabı olmasının otesindedir. Ozellikle Van Golu Havzasında Urartuların yarattıgı degisimin anlasılması icin bir asırdan fazladır surdurulen arkeolojik arastırma ve kazı calısmaları, baskent Tuspa'da son on yıldır surdurulen kazıların guncel verilerinin suzgecinden gecirilerek okuyucuya sunuluyor. Urartu Krallıgı'nı kuruldugu cografyasıyla yerinden ve son arkeolojik bulgularla birlikte yeniden yorumlaması soz konusu calısmayı daha anlamlı ve degerli kılmaktadır.
Kapat