Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
SSCB Belgelerinde SSCB-Türkiye Yakın Tarihi %15 indirimli Musa Qasımlı SSCB Belgelerinde SSCB-Türkiye Yakın Tarihi %15 indirimli Musa Qasımlı

SSCB Türkiye İlişkileri Türkiye'de 1980 Darbesi'nden SSCB'nin Dağılmasına Kadar

Liste Fiyatı : 35,00 TL
İndirimli Fiyat : 31,50 TL
Kazancınız : 3,50 TL
Taksitli fiyat : 9 x 4,13 TL
9789752563513
617067
SSCB Türkiye İlişkileri Türkiye'de 1980 Darbesi'nden SSCB'nin Dağılmasına Kadar
SSCB Türkiye İlişkileri Türkiye'de 1980 Darbesi'nden SSCB'nin Dağılmasına Kadar
Kaknüs Yayınları
31.50
SSCB-Türkiye ilişkilerinde 70'li yılların sonundan itibaren yeniden gerileme ortaya çıktı. Buna yol açan faktörler nelerdi? Afganistan'a Sovyet askeri müdahalesi karşılıklı ilişkilere nasıl etki etti? Mevcut duruma niçin yeni soğuk savaş deniliyor? Yolunda olmayan Sovyet-Türk ilişkileri-nin karakteristik yönleri nelerdi? Kıbrıs problemi karşılıklı ilişkilere nasıl etki etti?

SSCB Karadeniz boğazları konusunu neden yeniden gündeme getirdi? 12 Eylül 1980 darbesi karşılıklı ilişkilere nasıl etki etti? Taraflar birbirlerine karşı gizli savaşı nasıl yürütüyorlardı? Bulgaristan Sovyet-Türk ilişkilerine nasıl etki ediyordu? Ermenistan SSCB liderleri merkez karşısında tarihte hiçbir zaman olmayan uydurma "Ermeni soykırımı" ve Azerbaycan'a karşı asılsız toprak iddialarını nasıl ileri sürüyorlardı? Bunların arasında ilişki var mıydı? Sovyet liderlerinin bu asılsız iddialara yaklaşımı ne idi? Mehmet Ali Ağca'nın Papa II. John Paul'e karşı suikast ger-çekleştirmesi Sovyet-Türk ilişkilerinde gündeme geldi mi? Körfez krizi Sovyet-Türk ilişkilerine nasıl etki etti? İki ülkenin yakınlaşmasında Azerbaycan hangi rolü oynuyordu? Sovyet lideri Mihail Gorbaçov Sovyet Türk cumhuriyetlerinin liderlerine niye güvenmiyordu?

Bu ve başka sorulara Azerbaycan, Rusya, Türkiye, Gürcistan arşivlerinde uzun yıllarca "çok gizli", "gizli" ve "hizmete özel" damgaları ile korunan belgelerine, ABD Dışişleri Bakanlığının ve Merkezi İstihbarat İdaresinin basılı belgelerine, Ermenistan kaynaklarına dayalı olarak yazılmış monografide cevap veriliyor. Yararlanılmış olan kaynak ve eserlerin nerede ise tamamı bilim dünyasının dikkatine ilk kez sunuluyor.
Kapat