Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9789755338910
13206505
İlahlar İblisler ve Diğerleri
İlahlar İblisler ve Diğerleri
İmge Kitabevi Yayınları
39.00
"Eski öykülerin modern bir şekilde yeniden anlatılması, genellikle taklit hissi veren edebi ürünler ortaya çıkarır. Sanatçının kendi keşfi olmayan, ilk elden oluşturulmayan bu metinler büyük bir değer taşımazlar. Bu durumun tersine şiir dışındaki edebi türlerde pek rastlanmaz. Fakat burada bu ender durumla karşı karşıyayız. Bu kitaptaki öyküler yüzlercesini okuduğum Hint öykülerinin uzak ara en iyi yeniden anlatımı."
Ted Hughes, The New York Review of Books


Narayan'ın yeniden anlatımı okuyucuya Hint hayatının ve düşüncesinin büyüleyici mitlerini su-nuyor. Her şeyin mümkün olduğu bu masallarda bin yıl bir saniye gibi geçiyor ve sonunda iyilik kötülüğe karşı galip geliyor.

En yüksek güzelliğin vücuda gelmiş hali Devi, gökleri işgal eden iblis Mahişa'yı alt ediyor. Aşk ilahı Manmata, haşin ilah Şiva'yı öfkelendirdiğinde yanıp kül oluyor. Ölüm ilahı Yama, kocasının yaşama dönmesi için yalvaran yaslı Savitri'nin acısına kayıtsız kalmıyor ve ilk defa bir ruhu özgür bırakıyor.

Savaşın dehşetli manzarası, doğaüstünün büyüleyici gizemi, tutku, kendini adama ve ruhun son-suzluk arayışı... İşte masalların içinde bunlar var.
Kapat