Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9786053206347
13674302
Böcek Davranışları
Böcek Davranışları
60.00
Böcek davranışları, yurt dışındaki bilim adamlarının çok sayıda araştırma yaptıkları ve üzerinde ciddiyetle durdukları bir konudur. Böceklerle savaşta son yıllarda kimyasal savaşımın olumsuz etkilerinden dolayı çevreye ve insan sağlığına zararsız diğer alternatif yöntemlere doğru yönelmeler her geçen gün artmaktadır. Bunların içinde biyoteknik yöntemler önemli bir yer tutar. Böcek davranışlarının bilinmesinin onlarla ilgili yapılan çalışmalarda, yöntemlerin daha doğru kurulmasına yardımcı olabileceği bilinen bir gerçektir. Böceklerin araştırma veya ticari amaçlı üretimleri için de o böceğin davranışları hakkındaki bilgilerin mutlaka bilinmesi gerekliliği diğer bir önemli konudur.
Dünyada yaklaşık olarak teşhis edilmiş bir milyon böcek türünün varlığı bilinmesine karşılık bunlardan çok azının davranışları incelenebilmiştir. Bu tür zenginliğinden dolayı böceklerin davranışları da çok çeşitli ve üstelik hayret vericidir. Bu kitapta böceklere ait davranışlar konular halinde verilmiştir. Aslında bu konuların her biri bir veya birkaç kitabı kapsayacak kadar fazladır. Ancak bu kitapta sınırlı da olsa çok sayıda konuya değinilmeye çalışılmıştır.
Bu kitap içinde yaklaşık 300 milyon yıl önce ortaya çıktıkları sanılan böceklerin, hayatta kalma ve nesillerini devam ettirme çabalarının ilginç örneklerini bulacaksınız. Bu kitabın böceklere ilgi duyan ziraat, orman ve biyoloji bölümlerindeki araştırıcı ve öğrencilere çok şaşırtıcı bilgiler sunan, önemli bir kaynak olacağı düşüncesindeyim.
Kapat