Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet Halil Akkurt Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet Halil Akkurt Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet Halil Akkurt Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet Halil Akkurt Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet Halil Akkurt

Yüzüncü Yılında 2. Meşrutiyet

Liste Fiyatı : 22,50 TL
İndirimli Fiyat : 20,25 TL
Kazancınız : 2,25 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,66 TL
9786055895013
265445
Yüzüncü Yılında 2. Meşrutiyet
Yüzüncü Yılında 2. Meşrutiyet
Yeni İnsan Yayınevi
20.25
Yazarlar: Veli Denizhan Kalkan, Ahmet Özcan- Ahmet Mehmetefendioğlu- Mustafa Oral- Dursun Dilek- Gülçin Yapıcı- Nesime Ceyhan- Hüseyin Tuncer

Hürriyet, eşitlik ve kardeşlik taleplerini haykırmak bugün sıradan bir olay gibi görünse de, padişah otoritesinin olduğu bir ülke yönetiminde bu kelimelerin söylenmesi şimdikinden çok daha fazla şey ifade eder.
Elinizdeki bu kitap, yüzüncü yılına denk geldiğimiz II. Meşrutiyet'in ilanının ve bu ilandan sonra adını verdiği dönemin kısa bir muhasebesini yapıyor. Bu dönem, kimilerine göre İttihat ve Terakki önderlerinin ülkeden ayrıldıkları 1918'e kadar; kimilerine göre ise Saltanat'ın kaldırıldığı 1922 yılına kadar devam etmektedir. Ancak sınırlandırılması nasıl olursa olsun, dönemin Cumhuriyet'e giden yolun öncülü olduğuna kuşku yoktur. Cumhuriyet birçok bakımdan II. Meşrutiyet Dönemi'nde başlayan değişimlerin tamamlayıcısı gibidir. Günümüzde de büyük ölçüde bu dönemin etkilerini yaşamaktayız.
İmparatorluk bize birçok kavramı miras bıraktı. Bunlardan en önemlileri siyasi parti kadroları, parlamento, basın ve siyasi kurumlar. Bunlara ek olarak cumhuriyeti kuranlarda bu yapıdan bağımsız değildi. Günümüz modernleşmesinin kaynağı olarak II. Meşrutiyet, yönetim anlamında sıkıntılarını bu güne taşımakla birlikte, demokrasinin ilk örneklerini de bize miras bıraktı.
Çağcıl sorunların kökenleriyle geçmişte yüzleşmek ve Türkiye Demokratikleşmesini daha iyi anlamlandırmak temennisiyle.
Kapat