Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi %10 indirimli Şerife I Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi %10 indirimli Şerife I

Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi

Liste Fiyatı : 35,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 4,59 TL
9789944105309
754943
Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi
Yetişkinlik ve Yaşlılık Gelişimi ve Psikolojisi
Açılım Kitap
35.00
-Gelişimle ilgili temel kavramları tanımlayabilecek,
-Gelişimle ilgili temel sorunlara ilişkin bakış açısı kazanabilecek,
-Yetişkinlikle ilgili temel kavramları tanımlayabilecek,
-Yetişkinliğe geçişin ölçütlerini açıklayabilecek,
-Yetişkinleri gelişimsel açıdan gözlemleyebileceksiniz.

Yetişkinlik pek sorun oluşturmaz, çünkü herkesin işine gelir. Toplum yetişkinlikten ne bekliyorsa alır. Kişiler artık bu dönemde ne yapacaklarsa yaparlar, ne bulacaklarsa bulurlar. Etraftaki kişiler de yetişkinden ciddi ve ağır (?) şeyler ister ve onlar da alırlar. Ekonomik sistem yetişkini çalıştırır ve üretken olduğu duygusunu vererek onu güdüler. Bu durumdan ekonomik sistem de memnundur, yetişkin de. Dolayısıyla sorun yoktur; varsa bile başa çıkılabilecek türdendir.

Sorun olmaması veya başa çıkılabilir olması biraz da yetişkinin kendi başına hareket edebilmesinden ve daha doğrusu kendi işini kendisinin görebilmesinden kaynaklanır. O kendine yeterlidir; başkasına yük olmadan hemen hemen tüm sorunlarını çözebilir.

Yetişkinliğin bu kadar sorunsuzluğuna karşılık, yaşlılık nerdeyse o kadar sorunludur. Çünkü yaşlılar artık kendi işlerini kendileri göremedikleri gibi, üretkenlik vasıflarını da kaybetmişlerdir. Kişi açısından bakıldığında (geçmiş) hayatın muhasebesi ve gözden geçirilmesi demektir. Toplum açısından bir tür vefa borcudur. Bir zamanlar üreterek topluma katkıda bulunmuş olan kişiye minnet borcu ödeme dönemidir.

Günümüzde yaşlılık hem kişinin kendisi hem de toplum için sorun haline gelmiştir. Bunun nedeni yaşlıların artık ekonomik hayata aktif katılamamaları (her ne kadar onlar ihtiyar iseler de), kendi işlerini kendilerinin görmelerinin zorlaşmasıdır. Derler ki, gençler bilebilse, ihtiyarlar yapabilseydi...? Yani gençler yapabilir ama bilemezler, ihtiyarlar ise bilir ama yapamazlar. Sonuç olarak yaşlılık günümüzde anlaşılması ve gerekli tedbirlerin alınması gereken bir dönem haline gelmiştir.

Bu kitapta yaşlılıkla ilgili bütün alanları bir araya getirmeye çalıştık. Bu nedenle kitapta psikolojiden antropolojiye, beslenmeden halk şiirine kadar değişik alanlar bir araya getirilerek yetişkinlik ve yaşlılık konuları her yönüyle ele alınmış oldu.
Kapat