Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Yemek,Mutfak,Sınıf %10 indirimli Jack Goody Yemek,Mutfak,Sınıf %10 indirimli Jack Goody Yemek,Mutfak,Sınıf %10 indirimli Jack Goody

Yemek, Mutfak, Sınıf Karşılaştırmalı Sosyoloji Çalışması

Liste Fiyatı : 0,00 TL
9786055302290
836248
Yemek, Mutfak, Sınıf Karşılaştırmalı Sosyoloji Çalışması
Yemek, Mutfak, Sınıf Karşılaştırmalı Sosyoloji Çalışması
Pinhan Yayıncılık
0.00
Yemeğin hazırlanması, sunulması ve yenilmesi tüm toplumlarda ortak bazı özelliklere sahiptir, bu yüzden de Sir James Frazerdan beri bu konu birçok antropoloğun çalışmalarının merkezinde, çeşitli teorik ve ampirik bakış açıları ile işlenerek yer almıştır. Elinizde tuttuğunuz bu çalışma Jack Goodynin Batı Afrikadaki gözlemlerinden yola çıkarak, yukarıda bahsi geçen çabaların bir parçası olarak hazırlanmıştır. Goody, mutfağın karşılaştırmalı tarihsel boyutunu gözden kaçıran bu çalışmaları eleştirerek işe başlıyor, bunun yanında sınıflı toplumlarda ortaya çıkan kültürel farkların da üzerini antropolojik bir bakış açısı ile çiziyor.
Goodynin bu kitaptaki temel sorusu: Neden dünyanın her yerinde görülen haute-cuisine Afrikada ortaya çıkmamıştır? Eski Mısırdan, Roma İmparatorluğuna, Ortaçağ Çin Uygarlığından Modern Avrupanın ilk dönemine kadar geniş bir alan/zamanda incelenenen Avrasya toplumlarının mutfak pratiklerini de bu çalışma için kullanıyor. Çünkü Goody, bu karşılaştırmalar sayesinde çalışmasında farklı sosyo-ekonomik yapılarla kurulan toplumlarda farklı yemek hazırlama ve tüketme pratiklerinin nasıl da o toplumun iletişim ve üretim ilişkileri tarafından belirlendiğini gösteriyor. Çalışma, endüstriyel yiyeceklerin tüm dünyadaki yükselişinin bir incelemesi ile sona eriyor. Özellikle üçüncü dünya toplumlarında bu endüstriyel yiyeceklerin baskısına yerel yemeklerin direnişinin, o toplumun önceden varolan sosyo-ekonomik yapısının direnci ile ilintisini bize gösteriyor. Bu çalışmada sunulan tüm argümanlar, sosyal bilimciler ve tarihçiler için ufuk açıcı olma özelliğini halen koruyor.
Kapat