Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Yargıtay Kararları/Öğreti Görüşü Eşliğinde Mirasçılık Sıfatının Yitiri

Yargıtay Kararları/Öğreti Görüşü Eşliğinde Mirasçılık Sıfatının Yitirilmesi

Liste Fiyatı : 88,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 11,54 TL
9789750266805
13330507
Yargıtay Kararları/Öğreti Görüşü Eşliğinde Mirasçılık Sıfatının Yitirilmesi
Yargıtay Kararları/Öğreti Görüşü Eşliğinde Mirasçılık Sıfatının Yitirilmesi
Seçkin Yayıncılık
88.00
Miras hukukunda mirasçılık sıfatının yitirilmesine neden olan bazı davranışlar vardır ki, mirasçı bu durumda mirastan hak alamaz. Mirasçılıktan çıkarma, mirastan yoksunluk, mirası ret, mirastan feragat kurumları kitabın kapsamını oluşturmaktadır.

Özellikle mirasçılıktan çıkarma ve mirastan yoksunluk hallerinde miras bırakana karşı olumsuz bir davranışta bulunan kişinin bir de onun mirasından hak istemesine imkan vermek insani duyguları zedeler. Dolayısıyla, miras bırakanın mirasçısı tarafından uğradığı haksızlığa karşı tepki göstermesi doğaldır. Yasa bu gerçeği göz önünde bulundurarak mirasçının hak istemesini engellemiştir. Esasen yoksunluğun hukuki sonuç doğurması yargısal karar verilmesine bağlı değildir. Miras bırakanın ölümüyle birlikte mirastan yoksun olma gerçekleşir. Ne var ki yoksun olan kişinin karşı koyması ya da mirasçıların kuşkuya düşmeleri halinde yargı yoluyla da nedenlerin tespitine engel yoktur. Ancak mirasçılıktan çıkarma nedenlerinin tespiti için yargı yoluna başvurulamaz.

Mirasın reddi, mirasın açılmasıyla mümkün olur. Miras açılmadan mirasın reddi söz konusu olmaz; keza mirastan feragat eden kişi, miras açıldığı zaman mirasçı sıfatıyla hak istemekten yoksun olur, yani sağ değilmiş gibi miras dışında kalır.

Kitap, mirasçılık sıfatının kaybedilmesi konusunu olabildiğince güncel yargı kararlarından yararlanmak suretiyle inceleme kapsamına almakta ve yalın bir anlatımla pratikleştirerek okuyucuya sunmaktadır.
Kapat