Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Yargıtay Kararları EşliğindeTapusuz Taşınmazlarda Mülkiyet Edinme Erha Yargıtay Kararları EşliğindeTapusuz Taşınmazlarda Mülkiyet Edinme Erha

Yargıtay Kararları Eşliğinde Tapusuz Taşınmazlarda Mülkiyet Edinme

Liste Fiyatı : 90,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 11,80 TL
9789750260988
13313909
Yargıtay Kararları Eşliğinde Tapusuz Taşınmazlarda Mülkiyet Edinme
Yargıtay Kararları Eşliğinde Tapusuz Taşınmazlarda Mülkiyet Edinme
Seçkin Yayıncılık
90.00
Türk Medeni Kanunu'nun 713 ve Kadastro Kanunu'nun 14-17. maddeleri uyarınca, zilyetliğe ve olağanüstü kazandırıcı zamanaşımına dayanılarak davacı sıfatıyla dava açan kişinin, o şey üzerinde gerçek bir tasarruf yetkisinin bulunması gerekmektedir.

Tapuda kayıtlı olmayan ya da tapuda kayıtlı olan taşınmazı yasal koşullar altında 20 yıl müddetle malik sıfatıyla elinde bulunduran ve zilyedi olan kişi; taşınmazın kendi mülkü olarak tapuya adına tescilini talep edebilir. Zilyet olan kişinin tasarrufunun haklılığına bakılmaz. Bir şeye malik olmamış kimsenin zilyetliği zamanla o şeyin mülkiyetinin kazanılmasını sağlayabilir. O zamana kadar hak sahibi olan kimse de hakkını kaybeder. Kazandırıcı zamanaşımı koşullarının oluşması ile taşınmaz üzerindeki zilyetlik kendiliğinden mülkiyet hakkına dönüşmez. Ancak bu koşulların oluşması halinde zilyet yararına "tescil talep hakkı" doğar. Bu nedenle hakimin tescil kararı ile yeni bir hukuki durum ortaya çıkar.

Kitap, TMK m. 713/1 kapsamında yer alan "tapusuz taşınmaz tescili" ile m. 713/2 kapsamında yer alan "tapulu taşınmazın mülkiyetinin aktarılmasına ilişkin tapu iptali ve tescili" davalarının koşulları ve uygulamasıyla ilgili konuları içermektedir. Bağlantılı olarak Kadastro Kanunu'nun ilgili maddelerine yollama yapılmaktadır.

Konu, yalın bir anlatımla ve özellikle Yargıtay güncel kararlarından yoğun biçimde yararlanmak suretiyle kitap okuyucuya sunulmaktadır.
Kapat