Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Yargı Sisteminin Etkin İşleyişi ve Ekonomik Büyüme Hande Emin Benli Yargı Sisteminin Etkin İşleyişi ve Ekonomik Büyüme Hande Emin Benli

Yargı Sisteminin Etkin İşleyişi ve Ekonomik Büyüme

Liste Fiyatı : 19,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,49 TL
9786056693731
13146563
Yargı Sisteminin Etkin İşleyişi ve Ekonomik Büyüme
Yargı Sisteminin Etkin İşleyişi ve Ekonomik Büyüme
Hukuk Yayınları
19.00
Bu kitap Hukuk ve Ekonomi literatürüne önemli ölçüde katkı sağlayacak, teorik ve ampirik bir çalışmayı içermektedir. Yargı Sistemi ve Ekonomik Büyüme ilişkisini teorik bir çerçevede ortaya koyan bu eser, Türkiye ve konu özelinde bulgular içeren ilk çalışmadır. Yargı sisteminin maddi hukuk yönüne ek olarak kurumsal işleyişine ve kurumsal etkinliğin büyüme ile ilişkisine dikkat çeken çalışma esasında tamamlanmış bir doktora tezidir. Kitap, hukuk ve ekonomi ilişkisini somut bir şekilde görmek isteyen bu ilişkinin teorik arka planını anlamak isteyen herkes için oldukça açıklayıcıdır. Hukuk ve Ekonomi alanında özellikle Türkçe kaynakların sınırlı olması, yargı sisteminin performans etkinliği ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye değinen çalışmaların olmayışı bu kitabın yayınlanmasındaki en önemli nedenlerdir.

Kitapta yargı sisteminin özellikle performans bakımından etkin işleyişinin ekonomik büyüme ile olan nedensellik ilişkisi net olarak ortaya konmakta, yargı sisteminin performans etkinliği yeni bir endeks aracılığı ile ölçülmekte ve ampirik bir büyüme modeli kurulmaktadır. Piyasa aksaklıkları kuramı ve yeni kurumsal iktisat kuramı çerçevesinde analiz edilen yargısal hizmetlerin performans etkinliği, 1980-2010 dönemine ait verilerden faydalanarak Türkiye özelinde ölçülmüştür. Yapılan ekonometrik model aracılığıyla yargı sisteminin etkinliği ve ekonomik büyüme arasında pozitif ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Kapat