Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Yakın Tarihimizin Gerçekleri Kırım Savaşı - 93 Harbi - 31 Mart Vakası

Liste Fiyatı : 0,00 TL
9789757710448
13028296
Yakın Tarihimizin Gerçekleri Kırım Savaşı - 93 Harbi - 31 Mart Vakası
Yakın Tarihimizin Gerçekleri Kırım Savaşı - 93 Harbi - 31 Mart Vakası
Masa Yayınevi
0.00
"Yakın Tarihimizin Gerçekleri" adlı kitabım Kırım Savaşı, 93 Harbi ve Sultan II. Abdülhamit (Esas itibarıyla 31 Mart Vakası) konularını içeren üç bölüme ayrılmıştır.

KIRIM SAVAŞI
Bu bölüm ile ilgili çok detaylı bir araştırma yapmak gerekmiyordu. Çeşitli yazılara ilaveten İngilizce ve Rusça kayıtlara da başvurarak olayları ana hatlarıyla ele alan bir özet hazırladım.
Bu bölümde tarafların askeri gücü ve komutanları hakkında eksiksiz bilgiler vardır. Ayrıca o tarihte Osmanlılara ait olan savaş bölgesindeki şehir, kasaba, köy, geçit, dağ, tepe, deniz, nehir, göl ve savaş alanı isimleri (eski ve parantez içinde yeni haliyle) doğru olarak sunulmuştur.

93 HARBİ
Kitabın en önemli bölümüdür. Savaş sırasında St. Petersburg'da görevli olarak bulunan Francis Greene ayrıca Allen W. E. David dışında savaşta Illustrated London News adına gazetecilik yapan ve kitapta yer alan resimlerin çoğunun çizeri olan Faure, Forbes, Hozier tarafından kaleme alınan kitaplar baz alınmıştır.

SULTAN ABDÜLHAMİT
Bu bölüm Yunan Savaşı, 1891 yılından sonra Ermeni katliamlarının başladığı olaylar (Hamidiye Alayları) ve 31 Mart Vakası'nı anlatır.
Ermeni olayları Türk, Rus, İngiliz ve Ermeni verilerine göre, ayrıca yetkili kişilerin şehadetleri ve sundukları deliller dikkate alınarak anlatılmıştır.
Kapat