Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Türkülerin Dili: Sözlük Mehmet Özbek Türkülerin Dili: Sözlük Mehmet Özbek Türkülerin Dili: Sözlük Mehmet Özbek Türkülerin Dili: Sözlük Mehmet Özbek Türkülerin Dili: Sözlük Mehmet Özbek

Türkülerin Dili : Sözlük

Liste Fiyatı : 68,00 TL
İndirimli Fiyat : 54,00 TL
Kazancınız : 14,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 7,08 TL
9789754377132
278770
Türkülerin Dili : Sözlük
Türkülerin Dili : Sözlük
Ötüken Neşriyat
54.00
Türkülerimiz, hakikati olduğu gibi görüp söylemekten çekinmeyen ermişlerin ve cesur kimselerin söylemleridir. Türk insanının düşünen, soran; seven, küsen; gülen, ağlayan kalbinin içi görülür türkülerde. Onlar bizim hayat hikâyelerimizidir, bizi anlatır asırlardır.
Türkülerimizdeki sırları çözebilmek, o sıcak anlatımların tadına varabilmek Türk dilinin anlatım gücündeki kudret ve zenginlikle ezginin oluşturdu ahengi birlikte hissetmek, türkülerimizi derinlemesine anlamak ve kavramak için şarttır.
Ömrünün yaklaşık yarım asrını türkülere vermiş ve bu alanda ciddiyeti, kalitesi tartışılmaz çalışmalarıyla tanınmış olan Mehmet Özbek , sanatçılara, türkü dinleyicilerine yardımcı olmak amacıyla Türkülerin Dili 'ni hazırladı. Bu eser, TRT halk müziği repertuarına giren ve yaygınlık kazanmış olan 5773 türkü metni incelenmek suretiyle ortaya konmuştur. Bu eserde, geniş kitlelerce ve özellikle genç nesillerce bilinmeyen; unutulmuş veya yalnızca halk ağzında canlılığını sürdüren sözcüklerin anlamları ile bazı deyimlerin arka planları açıklanmış ve böylece türkü sözlerindeki anlam zenginliği ortaya konulmak, aynı zamanda süregelen söz yanlışlıkları düzeltilmek maksadı güdülmüştür.
Dileriz ki bu çalışma, ilgilenenlerin ufuklarını açmağa, onların güzel hayallerini beslemeğe vesile olur.
Kapat