Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi 1 Tarih Öncesi Çağlardan Demir Devri'ne Kad Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi 1 Tarih Öncesi Çağlardan Demir Devri'ne Kad

Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi 1 Tarih Öncesi Çağlardan Demir Devri'ne Kadar

Liste Fiyatı : 35,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 4,59 TL
9786059521659
13192787
Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi 1 Tarih Öncesi Çağlardan Demir Devri'ne Kadar
Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi 1 Tarih Öncesi Çağlardan Demir Devri'ne Kadar
Bilge Kültür Sanat
35.00
"Türkiye'nin Eskiçağ tarihi" denildiğinde akla ilk gelen "Küçük Asya" ve "Anadolu" isimlerinin tarihi, Türkiye'nin tarihi kadar eski değildir. Türkiye'nin Eskiçağ tarihini siyasal, sosyal ya da kültürel anlamda oluşturanlar, bugünkü Türkiye topraklarından hiçbir zaman "Küçük Asya" ya da "Anadolu" diye söz etmemiştir. Merkezi Orta Anadolu olmak üzere Türkiye'nin bilinen ilk ismi "Hatti Ülkesi"dir ve bu bölgeye Türkiye tarihinde bilinen ilk imparatorluğun kurucuları olan Hititler hükmetmiştir.

Eskiçağ tarihi profesörü Mehmet Ali Kaya'nın hazırladığı Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi-I, odak noktasına Hitit tarihi ve uygarlığını alarak kronolojik açıdan on binlerce yıllık bir zaman dilimine ışık tutuyor. Bu eksende, Paleolitik Çağ kültürleri de dahil, hem Türkiye'nin Hititler öncesi tarihi hem de Hititlerin çağdaşı halklar ile onların Luviya, Kaşka, Pala, Karkişa (Karia), Lukka (Likya), Arzava, Assuva, Viluşa (Ilion) gibi adlarla bilinen ülkelerini ve Eski Yunan kaynaklarında da adları geçen Pelasglar, Karlar, Lelegler ve Troyalılar gibi farklı kültürlere sahip halkları ele alıyor.

Günümüz Türkiye'sinin sınırları dışında kalan komşu uygarlıklara da yer veren Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi'nin bu ilk cildi, tüm Önasya'yı ve Ege dünyasını etkileyen, ayrıca Hititler ile çağdaşlarının siyasi ve kültür tarihlerini sonlandıran Ege Göçleri/Deniz Kavimleri'yle tamamlanıyor.
Kapat