Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Sultan I. Mahmut Ve Sultan III. Osman Şaban Çibir Sultan I. Mahmut Ve Sultan III. Osman Şaban Çibir Sultan I. Mahmut Ve Sultan III. Osman Şaban Çibir Sultan I. Mahmut Ve Sultan III. Osman Şaban Çibir Sultan I. Mahmut Ve Sultan III. Osman Şaban Çibir Sultan I. Mahmut Ve Sultan III. Osman Şaban Çibir

Sultan 1. Mahmut ve Sultan III. Osman Yeniden Doğuş - Gazi

Liste Fiyatı : 16,00 TL
İndirimli Fiyat : 14,40 TL
Kazancınız : 1,60 TL
Taksitli fiyat : 9 x 1,89 TL
9786059121668
13049621
Sultan 1. Mahmut ve Sultan III. Osman Yeniden Doğuş - Gazi
Sultan 1. Mahmut ve Sultan III. Osman Yeniden Doğuş - Gazi
Parola Yayınları
14.40
Zorbalar bir takım ev başı, Arnavut tellak, kaldırımcı, hamal, ırgat makulesi kimseler idi. Devlet adamlarını, ötekini berikini korkutarak memuriyete tayin ettirerek mal, para alıyorlardı. Patrona Halil kendisine veresiye at vermiş ve para yardımında bulunan Yanaki isminde bir kasap yazıcısını Buğdan Voyvodası Kiğa'nın yerine tayin ettirdi. Bu yetmiyormuş gibi, defterdarı Ali Bey'i evinden, biz oturacağız gerekçesiyle çıkartması, arkadaşı Muslu Beşe'nin sakal bırakıp, kırk gün içinde kul kethüdası olması, İstanbul Kadısı olan Deli İbrahim'in Yeni Odalardan 79. cemaat odasını mahkeme olarak seçmesi devlet adamlarını kaçırttı. Devlet adamları, şahısların müdahale ve karışık tutumlarından vakit bulup da uzun zamandan beri devam etmekte olan İran savaşını düşünememekte, bunların her dediklerine boyun eğmekte idiler. Bir gün zorbalar akşam karanlığı basınca Şehzade başında bulunan dükkânların kapılarını kırarak yağmaya girişleri, ahaliyi deliye döndürmüştü. Galeyana gelen ahaliyi durdurmak mümkün gözükmüyordu. Hükümet bu durumdan faydalanma mülahazasıyla Sancak-ı Şerifi çıkartarak, asilerin yok edilmelerine başladılar. Evvela Patrona Halil ve diğerleri yakalanıp idam olundu. Haydut takımının diğer bir bölümü ile ev başılar sürgüne sevk olundular. Böylece de İstanbul'un asayişinde sükûnet sağlandı.
Kamil Paşanın Tarih-i Siyasisinde verilen malumata bakılırsa, Patrona Halil'in destekleyicisi olan ve idam edilenlerin sayısı 3 bin civarını buluyordu. Ayrıca teşvikçi kimseler sürgünleri boyladılar. Bu işlerin makule döndürülmesinde şeyhülislam Paşmakçızade'nin büyük hizmeti görüldü.
Kapat