Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Sosyal Medyada Paylaşılan İçerik Nedeniyle Kişilik Hakkı İhlalleri Gön Sosyal Medyada Paylaşılan İçerik Nedeniyle Kişilik Hakkı İhlalleri Gön

Sosyal Medyada Paylaşılan İçerik Nedeniyle Kişilik Hakkı İhlalleri

Liste Fiyatı : 55,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 7,21 TL
9789750259920
13289663
Sosyal Medyada Paylaşılan İçerik Nedeniyle Kişilik Hakkı İhlalleri
Sosyal Medyada Paylaşılan İçerik Nedeniyle Kişilik Hakkı İhlalleri
Seçkin Yayıncılık
55.00
İnternetin günlük yaşamın bir parçası halinde gelmesi, cepte-çantada kişilerin her an yanında olması, zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın iletişim kurulabilmesine imkân vermesi; insanlar arası-toplumsal iletişimin ve ağırlıklı olarak kişilik hakkı ihlallerinin "gerçekleşme şeklinin" değişmesine neden olmuştur. Günümüzde internet üzerinden iletişimin sağlandığı en büyük mecra, sosyal medya platformlarıdır. Sosyal medya; dünyada milyarlarca, Türkiye'de milyonlarca kişi tarafından çok yoğun şekilde kullanılmaktadır. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında kişiler yazılarını, fotoğraflarını, videolarını paylaşmakta, dünyanın herhangi bir yerinden istedikleri zaman canlı yayın yapmakta, sınırsız sayıda kişiye ulaşabilmektedir.

Sosyal medyanın, hayatın her alanına temas etmesi ve taşınabilir/giyilebilir teknoloji ile her an kişilerin yanında olması; sosyal medyayı, kişilik hakkının en çok ihlal edildiği mecra haline getirmiştir. Sosyal medyada paylaşılan içerik nedeniyle en çok ihlal edilen kişilik hakkı; şeref ve haysiyet, ad, resim, yaşam alanı, hürriyetler, iktisadi özgürlük ve varlık, mesleki ve ticari sır çevresidir. Çalışmada; belirtilen her bir kişilik hakkı, hem teorik olarak hem de örnek içtihatlarla somutlaştırılarak ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Konunun "kamuoyunun dikkatini çeken kişiler" bir diğer ifade ile "ünlüler" açısından özellik arz etmesi nedeniyle, "şeref ve haysiyetin ihlali" ve "yaşam alanlarının ihlali", bu kişiler açısından ayrı bir bölümde incelenmiştir. Konular hem Yargıtay'ın hem de Anayasa Mahkemesi'nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararlarla somutlaştırılmıştır.

Konu Başlıkları:
Kişilik Hakkı
İnternete ve Sosyal Medyaya Erişimin Engellenmesinin İfade Özgürlüğü Bağlamında Değerlendirilmesi
Sosyal Medya
Şeref ve Haysiyetin İhlali
Ad Üzerindeki Hakkın İhlali
Resim Üzerindeki Hakkın İhlali
Giz Alanının İhlali
Hürriyetlerin İhlali
İktisadi Özgürlük ve Varlığın İhlali
Mesleki ve Ticari Sır Çevresinin İhlali
Kamuoyunun Devamlı Dikkatini Çeken Kişilerin Şeref ve Haysiyetinin İhlali
Kamuoyunun Devamlı Dikkatini Çeken Kişilerin Yaşam Alanlarının İhlali
Kapat