Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9789756803059
12970171
Siyasi Hatıralar cilt 1-3 :  Milli Mücadeleden Demokrasiye
Siyasi Hatıralar cilt 1-3 : Milli Mücadeleden Demokrasiye
21. Yüzyıl Yayınları
0.00

Milli Mücadelede Muhafazayı Hukuk-i Milliye Cemiyetleri niçin kuruldu? Erzurum ve Sivas Kongre sonuçlarının Anadolu'daki yankıları.
Türkiye'nin dağdağalı günlerinde Trabzon Muhafaza-i Hukuk-i Milliye Cemiyetinin karar defterinde hangi kararlar var?

Mustafa Kemal'e neden muhalefet edildi? Milli Mücadeleyi kazanmamızda milli irade, milli hakimiyet, Meclis gibi kavramların payı var mı?

II. Cihan Harbinde Türkiye'nin savaşa hazırlığı olmadığı halde "Kanuni Sultan Süleyman devrinden daha önemli" hale nasıl geldi? Hilal niçin Enternasyonalize olamaz?

Mecliste Almanlardan ya da İngilizlerden yana olan milletvekilleri kimlerdi? Celal Bayar Rus yanlısı olduğu halde sonra nasıl çark etti.

Dörtlü takrir niçin ve nasıl verildi? 1950 seçimine giden süreçte CHP ve DP'de hangi faaliyetler oldu?

İsmet İnönü çok partili demokrasiye geçme iradesi gösterdiği halde iktidarı devretmek niçin güç geldi? Muhalefetteki CHP'nin içindeki kaynaşmalar, iktidarın diktatör tutumu. Barutçu'nun Menderesle görüşmelerinde işbirliği havası, kimler tarafından sabote edildi? Devlette, milli güvenlik, iç politika-dış politika, din-devlet ilişkileri nasıl kararlaştırılıyor ve uygulanıyor?

İsmet İnönü neden Şemsettin Günaltay'a önem veriyordu? Türkiye'nin laiklik hassasiyeti nereden kaynaklanıyor, din eğitimine nasıl geçildi?

Türkiye siyasetinin 1919-1954 yılları arasında bütün isimleri Barutçu'nun hatıralarında yalın ve açık olarak nasıl sergileniyor?

Kapat