Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Sherlock Holmes Dörtlerin Yemini Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes Dörtlerin Yemini

Liste Fiyatı : 12,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 1,57 TL
9786051211718
13238152
Sherlock Holmes Dörtlerin Yemini
Sherlock Holmes Dörtlerin Yemini
Tema Yayınları
12.00
Bu tip insanlarla konuşurken önemli olan şey... dedi Holmes kayığa yerleşirken Onların verecekleri bilginin, senin için çok önemli olduğunu hissettirmemen. Eğer böyle yapmazsan bir istiridye gibi anında kapanırlar ve konuşmazlar. Eğer onlarla, söylediklerine itiraz eder gibi konuşursan istediğin her bilgiyi alabilirsin.
Ne Sherlock Holmesu tanıtmaya ne de 1886 ile 1927 yılları arasında Arthur Conan Doyleun onun hakkında yazdığı altmış hikâyeyi anlatmaya gerek var. Daha sonraki yıllarda Holmes karakteri ile arkadaşı ve tarihçi Dr. John H. Watson, âdeta gerçek kişiliklere bürünmüş ve bilim kurgu dünyasının en ünlü karakterleri olmuşlardır. Kaldı ki hikâyelerini hiç okumayanlar bile onları tanımaktadırlar.

Holmesun ünü o derece yaygınlaşmıştı ki yanında taşıdığı malzemeler dahi polislik, dedektiflik ve suçluları bulma konusuyla bütünleşmiştir; örneğin, kıvrımlı piposu, uzun şapkası ve büyüteci Sherlock Holmesun görüntüsünü canlandırmaya yetmektedir. İlk baskılarda kullanılmamasına karşın Çok basit sevgili Watson. cümlesi bir özdeyiş olarak dilimize girmiştir. Bu cümle, okuyucuyu şaşırtmakla beraber aslında her şeyin çok açık seçik olduğunu belirtmek amacıyla kullanılmıştır.

Londraya giden ziyaretçiler hâlâ akın akın Sherlock Holmesun yaşadığı Baker Caddesine gitmekte ve uzun yıllardır bu muhteşem dedektifin yaşadığı 221 B numaralı eve, Sherlock Holmesun kendi problemlerine çözüm bulacağını ümit ederek dünyanın her bir tarafından mektuplar yağdırmayı sürdürmektedirler. Onun gerçek bir insan olduğunu ve yardım edeceğini düşünmektedirler hatta 2008 yılında UKTV GOLD tarafından yapılan bir ankette, İngilizlerin yüzde elli sekizinin Sherlock Holmesun gerçek bir insan olduğuna inandığı ortaya çıkmıştır (Bunun aksine ankette Winston Churchillin bir bilim kurgu karakteri olduğuna inananlar ise yüzde yirmi üçtü.).
Kapat