Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%5
Sevgililer Çağı Erken Modern Osmanlı - Avrupa Kültürü ve Toplumunda Aş

Sevgililer Çağı Erken Modern Osmanlı - Avrupa Kültürü ve Toplumunda Aşk ve Sevgili

Liste Fiyatı : 45,00 TL
İndirimli Fiyat : 42,75 TL
Kazancınız : 2,25 TL
Taksitli fiyat : 9 x 5,61 TL
9789750842290
13212127
Sevgililer Çağı Erken Modern Osmanlı - Avrupa Kültürü ve Toplumunda Aşk ve Sevgili
Sevgililer Çağı Erken Modern Osmanlı - Avrupa Kültürü ve Toplumunda Aşk ve Sevgili
Yapı Kredi Yayınları
42.75

Osmanlı aşk şiiri konusunda bilinen pek çok şeye rağmen, bu aşk şiirini üretenle¬rin ve tüketenlerin aslında nasıl bir kültür, ne gibi toplumsal koşullar ve ne tür bir duygusal ortam içinde âşık oldukları hakkında bildiklerimiz şaşılacak kadar azdır.

Walter G. Andrews ile Mehmet Ka l p a klı'nın ortak çalışması, 15. yüzyılın sonlarından 17. yüzyılın başlarına uzanan dönemde, Osmanlı İmparatorluğu'nun kentlerinde ve özellikle de İstanbul'da, bu uzun 16. yüzyılın, aşkın ve sevgililerin çağı olduğunu ileri sürüyor. Bu çağın sadece Osmanlı'ya, Doğu'ya ya da İslama özgü olmadığını, geç Rönesans Avrupası'ndan seçilmiş örneklerle sergiliyor.

Sevgililer Çağı, androjen olarak nitelendirdiği Osmanlı şiirinin hassas alanlarında gezinirken, Osmanlı aşk kültürünün estetik ve sanatsal olmasının yanı sıra siyasal, dinamik ve tarihsel de olduğu; aşkın, cinselliğin ve şiirin, hayatın diğer endişelerin¬den ayrı bir alanda durmadığı düşüncesinin zemininde kendini sunuyor.

"Okuması eğlenceli harika ve cesur bir kitap... Cinsellik, ruhanilik, siyaset ve iktidarın kesişiminde âşık ile sevgilinin harikulade anlatısı... Muhteşem."
- Orhan Pamuk
"Sevgililer Çağı hem bir hazine hem bir başyapıt. Nefes kesen boyutta özgün araştırmaya dayanarak, davetkâr ve etkileyici bir üslupla çok güzel kaleme alınmış. Bu kitap, Osmanlı edebiyatının dünya edebiyatı klasiklerinin arasına girmesi için verilen ömürlük bir çabanın meyvesi."
- Victoria Holbrook, Aşkın Okunamaz Kıyıları kitabının yazarı

Kapat