Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9786059365147
13144835
Şermin
Şermin
Düzyazı Yayınevi
0.00
Türk aydınlanmasının önemli isimlerinden, büyük öğretmen ve düşünür Tevfik Fikret'in (1867-1915) çocuklar için kaleme aldığı ve kız kardeşinin zamansız yitirdiği kızı Şermin'in adını verdiği şiir kitabı, edebiyatımızın ilk pedagojik eserlerindendir. Çocukların zekâ ve kimlik gelişimi gözetilerek yazılmış şiirlerden oluşan Şermin, Tevfik Fikret'in, çağdaş nitelikte ve düzeyde bir eğitim anlayışının ve isteğinin anlatımıdır.

Şermin, çocuk gelişiminde ve eğitiminde bilimi, gerçekliği temel alan bir eğitim anlayışını ve yaklaşımını ortaya koymaktadır. Boşinanlara, korkuya dayalı anlatımlara değil, akla, bilgiye ve bilime dayalı bir eğitim anlayışının ürünüdür.

Elinizdeki Şermin, 1914 tarihli ilk basımından herhangi bir eksiltme, çıkarma yapılmaksızın, tam metin olarak okura sunulmuştur. Eskimiş, çocuklarımızın anlamayacağı bazı sözcükler günümüz sözcükleriyle değiştirilmiştir. Bunu yapmakla, hem büyük şair ve öğretmen Tevfik Fikret'e, hem de çocuklarımıza görevimizi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.

Yuva şefkat yuvasıdır,
Ninelerdir onu yapan;
Fakat, yavrum, senin yuvan
Bu beceriklilik yuvasıdır;
Bunu ancak anlayış yapar,
Bunun ayrı değeri var.

Sev yuvanı; orada sen
Kardeşlerinle koşarak,
Ötüşerek, oynaşarak,
Öğrenirsin -öğrenmeden
Nedir zahmet, nedir üzüntü-
Faydalı birçok şeyler.
Kapat