Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Parajanov Sarkis İle - Parajonav with Sarkis Kolektif

Parajanov Sarkis İle - Parajonav with Sarkis

Liste Fiyatı : 0,00 TL
İndirimli Fiyat : 0,00 TL
Kazancınız : 0,00 TL
9786054642830
13308546
Parajanov Sarkis İle - Parajonav with Sarkis
Parajanov Sarkis İle - Parajonav with Sarkis
Pera Müzesi Yayınları
0.00

Pera Müzesi, şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’un farklı malzemelerle, görsel sanatlar alanında verdiği eserleri Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturdu. Parajanov: Sarkis ile sergisi, Sergey Parajanov’un çok yönlü ve çok kültürlü görsel sanatlar dünyasından tüm dönemlerini bir araya getiren bir seçki ile sanatçının hayal dünyasına ışık tuttu.

Parajanov’un güçlü yaratıcı enerjisi sinemasından sonra kolajlarında ifade buluyor. Kökleri Ermenistan’dan gelen, Gürcistan’da doğup büyüyen, Rusya’da öğrenim gören ve uzun bir dönem Ukrayna’da film yapan sanatçı Sergey Parajanov, tüm yapıtlarında Kafkasya’nın iç içe geçmiş, birbirlerine kenetlenmiş kültürlerini ve anlatılarını temel alıyor. Parajanov, bir yandan İran medeniyetinden, öte yandan Antik Yunan’dan beslenen Kafkasya’nın köklü ve zengin birikimini, çocukluk, aile, din, esaret ve özgürlük gibi evrensel temalarla buluşturuyor.

Çalışmalarını Paris’te sürdüren Sarkis’in işleri ise bu sıra dışı yapıtlardan oluşan özgün sergiye farklı ve güncel bir boyut kattı. Parajanov’a ve onun dünyasına tutkuyla bağlı olan Sarkis, bu sergide ondan esinlenerek yarattığı ve ona adadığı işlerini yeni düzenlemelerle bir araya getirdi. Sarkis, neonlar, ekranlar ve çeşitli yerleştirmeler aracılığıyla Parajanov’la ilişki kuruyor, konuşuyor ve onu saygıyla selamlıyor.

Serginin ve kataloğun tasarımı Bülent Erkmen’in imzasını taşıyor. Sanatçının işlerinin filmlerinden sahnelerle birlikte kurgulandığı tasarımda Parajanov’un yaratıcılığı tüm yönleriyle, bütüncül bir biçimde ortaya koyuluyor. Katalogda küratör Zaven Sargsyan, Jean Radvanyi, Levon Abrahamian ve Patrick Cazals’ın metinleri bir araya geliyor. Serginin küratörü Zaven Sargsyan çok zor bir yaşam sürdürmesine ve büyük acılar çekmesine rağmen Parajanov’un eserlerinin “her zaman güzellik ve iyilikten ibaret olduğunu” vurguluyor. Jean Radvanyi, Parajanov’un ilginç hayatından şahit olduğu anektodları sinemasıyla harmanlayarak aktarırken, Levon Abrahamian kolajlarına odaklanıyor. Patrick Cazals imzası taşıyan biyografi Parajanov’un hayatından dönüm noktalarını detaylarla aktarıyor. Katalogda ayrıca Sarkis’in Eric Bullot ile yaptığı söyleşi yer alıyor. Sarkis, sergide yer alan yapıtlarına esin kaynağı olan Parajanov’a duyduğu derin hayranlığı dile getiriyor.

Kapat