Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9786059915533
13187634
Öteki Einstein
Öteki Einstein
Kanes Yayınları
40.00
20. yüzyıl dâhisi Einstein'ın karısı olmak bir lütuf mu, yoksa bir lanet mi?
Dünya tarihinin en ünlü bilim insanlarından biriyle evlenmiş ve birlikte çalışmış sıra dışı bir kadının hayat hikâyesi...

Mileva Mitza Mari, üç çocuk sahibi fedakar bir anneden çok daha fazlasıydı. O aynı zamanda çevresindekileri zekâsına hayran bıraktıran bir fizikçiydi. Zürih'in en seçkin okuluna girmeye hak kazanmış sayılı kadınlardandı ve sınıf arkadaşı Albert Einstein'la orada tanışmıştı. Ona sonsuz bir aşkla bağlı olmasına rağmen Albert'ın gittikçe artan ünü Mileva'yı gölgede bırakabilirdi.
Geçtiğimiz yüzyılı derinden sarsan Genel Görelilik Kuramı Einstein dehâsının bir ürünü müydü, yoksa yalnızca ona mı mal edilmişti? Einstein'a ilham veren ve onun çalışmalarını üstün matematik yeteneğiyle destekleyen kişinin Mileva olduğu, ancak Albert tarafından gölgede bırakıldığı hâlâ bir merak ve araştırma konusu.

Öteki Einstein, sürükleyici anlatımıyla çeşitli ihtimallere yer veriyor ve tarihin tozlu raflarında unutulmuş bu dehanın hayatına ışık tutuyor.

"Muhteşem! Einstein'in gölgesinde kaybolan ilk karısının hikâyesi."
-Sue Monk Kidd NEW YORK TIMES Çoksatar Yazarı-


"Birçoğunuz Benedict'in feminist görüşlerinin tadını çıkaracak ve neredeyse tarihin içinde kaybolmuş bir kadının yaşamından etkilenecek."
-Romantic Times Book Rewiev-
Güçlü,
Etkili,
Merak Uyandıran,
Değerli bir tarihi portre
-POBLISHERS WEEKLY-
Kapat