Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür - %10 indirimli  - Metin And - Y Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür - %10 indirimli  - Metin And - Y Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür - %10 indirimli  - Metin And - Y Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür - %10 indirimli  - Metin And - Y Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür - %10 indirimli  - Metin And - Y

Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür

Liste Fiyatı : 0,00 TL
İndirimli Fiyat : 0,00 TL
Kazancınız : 0,00 TL
9789750827006
12788840
Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür
Osmanlı Tasvir Sanatları 1 : Minyatür
Yapı Kredi Yayınları
0.00
Yapı Kredi Yayınları, 2002 yılından beri Metin Andın kitaplarını farklı tasarım, gözden geçirilmiş içerik ve kullanışlı dizinlerle yeniden yayımlıyor.
2008 yılında yitirdiğimiz Metin Andın, Türk tiyatro tarihi ve geleneksel gösterim sanatları, şenlikler ve illüzyon sanatı yanında Osmanlı miyatürünün tarihi, konuları ve ustaları bakımından dünyaya tanıtılmasında da elli yılı aşkın bir süre konferans, bildiri, seminer çalışması, makale ve kitaplarıyla hizmet ve katkıları büyük olmuştur. Kırk Gün Kırk Gece (1959) ile başlayıp Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür (2002) ile son bulanTürkçe ve değişik dillerde yayımlanmış on kadar kitabı vardır. Bir saray sanatı olan minyatürün gerçeklerden kopuk bir sanat dalı değil kişiler, şehirler, yapılar ve gündelik hayat bakımından oldukça gerçekçi bir uygulama olduğunun anlaşılmasında onun çalışmalarının da payı büyük olmuştur.
Esas itibariyle yazma eserlerin süslenmesinde, yani eski kitap sanatlarından biri olarak ele alındığında da Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatürde ayrıntılı bir biçimde ortaya konulduğu gibi asıl muhatap padişah ya da önemli devlet adamlarıdır. Her bakımdan yüksek maliyetlerle ortaya konulan minyatürlü yazmalar, Hazinede korunan, savaş sırasında ganimet olarak gele geçtiğinde padişahlarca, kumandanlarca ilgilenilen olağanüstü eserlerdir. Yazma kitapların ilgili sayfalarını süsleyen minyatürlerin gerçek hayattan kopuk resimler olmadığını çok önceden fark eden Metin And, tarih ve kültür araştırmalarının kaynağı olarak bu malzemeden de yararlanılacağının güzel örneklerini vermiştir: 16. Yuzyılda İstanbul.Kent-Saray-Gunluk Yaşam (1994), Minyaturlerle Osmanlı-İslâm Mitologyası(1998), 40 Gun 40 Gece. Osmanlı Duğunleri-Şenlikleri-Geçit Alayları(2000) ve Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür (2002).
Okunacak, bakılacak, kaynak olarak kullanılacak bir eser olan Osmanlı Tasvir Sanatları 1: Minyatür, bu sanatın Osmanlılarda geçirdiği evreleri; bir saray sanatı oluşunun mekân,teknik ve yöntem bakımından değerlendirilmesi; portreler, padişah yaşamları, Saray, şenlikler, edebî eserler, dinsel konular, doğa ve kent görünümleri, bilimsel ve ansiklopedik konular, kuşlar - hayvanlar - yaratıklar ve bitkiler dünyası, kadınlarla erkekler gibi başlıklar altında hazırlanmış ayrıntılı bir Albümden oluşuyor. Ayrı bir cilt olarak yayımlandığında Çarşı Ressamlarıyla tamamlanacak bir görsel şölen
Kapat