Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık %5 indirimli Fatih Kahya Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık %5 indirimli Fatih Kahya Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık %5 indirimli Fatih Kahya Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık %5 indirimli Fatih Kahya Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık %5 indirimli Fatih Kahya Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık %5 indirimli Fatih Kahya

Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık

Liste Fiyatı : 50,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 6,56 TL
9786054326235
303825
Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık
Osmanlı Devleti'nde Sigortacılık
Libra Kitap
50.00
İnsanoğlu ve risk birlikte var olmuş, olgunlaşmış ve gelişmiştir. İnsanın tehlikelere karşı güvence arayışı, risk yönetimini ortaya çıkarmış ve sigortacılık, bu yöntemler arasında yerini alan uygulamalardan biri olmuştur.

Ticaret hacmindeki artış ve modernite, sigortacılığa duyulan ihtiyacı hissedilir kılmıştır. 18. yüzyılın son çeyreğinde yönetimin ve tüccarların nakliye sigortasına müracaat etmesiyle Osmanlı İmparatorluğu'nda modern sigortacılığın tohumları atılmıştır. 19. yüzyılın ilk yarısında az sayıda da olsa faaliyete geçen sigorta şirketlerinin yüzyılın ikinci yarısındaki, özellikle son çeyreğindeki artışıyla sigortacılık, bu topraklarda da gelişmeye başlamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu, sigorta şirketleri için verimli bir alandı. Etkin bir denetime tâbi tutulmamaları, piyasaya girmelerini ve faaliyetlerinin devamını kolaylaştırıyordu. Ancak büyük yerleşim merkezlerinde ahşap yapıların egemen olması, yangınlar ve özellikle kasıtlı yangınlar, itfaiye teşkilatının yetersizliği, görece küçük şirketlerin müşteri kapma ya da portföyünü genişletme amacıyla ucuz tarifeler uygulaması verimliliği azaltan etkenlerdi.

Fatih Kahya, elinizdeki çalışmasında sigortacılığın Osmanlı İmparatorluğu'nda ortaya çıkışını ve gelişim sürecini, sigortacılığın sağlıklı bir zeminde gelişmesinin önündeki engelleri, piyasadaki olumsuzluklara karşı verilen tepkileri, piyasayı düzenleme çalışmalarını, Osmanlı Devleti'nin ve halkın sigortaya karşı tutumunu incelemektedir.
Kapat