Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Osmanlı Devleti'nde Haremeyn Vakıfları (XVI. - XVII. Yüzyıllar) Mustaf Osmanlı Devleti'nde Haremeyn Vakıfları (XVI. - XVII. Yüzyıllar) Mustaf Osmanlı Devleti'nde Haremeyn Vakıfları (XVI. - XVII. Yüzyıllar) Mustaf Osmanlı Devleti'nde Haremeyn Vakıfları (XVI. - XVII. Yüzyıllar) Mustaf

Osmanlı Devleti'nde Haremeyn Vakıfları ( 16. - 17. Yüzyıllar )

Liste Fiyatı : 29,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 3,80 TL
9789756596104
203643
Osmanlı Devleti'nde Haremeyn Vakıfları ( 16. - 17. Yüzyıllar )
Osmanlı Devleti'nde Haremeyn Vakıfları ( 16. - 17. Yüzyıllar )
Tarih ve Tabiat Vakfı Yayınları
29.00
Dr. Mustafa Güler, Osmanlı Devletinde Haremeyn Vakıfları (XVI-XVII Yüzyıllar) adlı bu çalışmasında Haremeyn için kurulan vakıflar konu almıştır. Tarih boyunca Müslümanlar ve bunların kurduğu devletler, Hz. Peygamberin doğup faaliyet gösterdiği mekanları onun hatırası olarak algılamış, oralara hizmet ve yardımı kendi dünya ve ahiret saadeti için vesile saymışlardır.
Bu büyük saygı en yoğun olarak Haremeyn adı altında birleştirilmiş olan Mekke ve Medineye yönelmiş; ancak onunla sınırlı kalmamıştır. Hac yollarının güvenliği, hacıların rahatça ulaşmalarının sağlanması, hac ibadetinin sıkıntısızca yerine getirilmesi, oradaki mukaddes mekanların yıl boyunca korunup ihtiyaçlarının karşılanması, zor ve kısıtlı imkanlarla hayatlarını sürdürmeye çalışan yöre halkının ve onlara yön veren dini şahsiyetlerin yaşantılarını kolaylaştırmak ve gönüllerini almak üzere birçok sivil ve resmi şahıs kendi mali imkanları ölçüsünde pek çok vakıf kurmuştur.
Bu vakıfların sayıları, çeşitleri, kurucuları, imkanları ve faaliyetleri ayrıntılı bir şekilde, yoğun ve titiz bir mesai harcanarak Dr. Mustafa Güler tarafından ele alınmıştır. Yazar müracaat ettiği yerli ve yabancı araştırmalar yanında, özellikle belge, defter ve vakfiye türünden birçok arşiv malzemesini de kullanarak verdiği bilgileri zenginleştirip güvenilir bir kimliğe büründürmüştür.
Haremeyn Vakıfları adıyla yüzlerce yıl varlığını sürdüren bu büyük organizasyonun, günümüzün ekonomi kaynaklı sosyal sıkıntı ve darlıklarına çözüm yolları gösterebilecek mahiyetteki sonuçlarının okuyucunun dikkatinden kaçmayacağı, bizleri heyecanlandıran ve ümitlendiren bir gerçektir.

Dr. Mustafa Güler Kimdir?
1969 Kütahya Hisarcık doğumlu olup, İlkokulu Hisarcıkta, Ortaokulu İstanbul Sarıyer Ortaokulunda, Liseyi Balıkesir Lisesinde bitirdi. 1991de yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak görev yaptı. 1995 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1999 senesinde Doktorasını tamamladı. Halen aynı Üniversitede Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olup İngilizce ve Arapça bilmektedir.
Kapat