Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında - %10 indirimli  - Sencer Divitçioğlu Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında - %10 indirimli  - Sencer Divitçioğlu Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında - %10 indirimli  - Sencer Divitçioğlu Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında - %10 indirimli  - Sencer Divitçioğlu

Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında

Liste Fiyatı : 18,00 TL
İndirimli Fiyat : 16,20 TL
Kazancınız : 1,80 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,12 TL
Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında
Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında
Alfa Yayınları
16.20
Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında
Asya Tipi Üretim Tarzı (ATÜT) tartışmasının isim babası olan Divitçioğlu, düşünce dünyamıza yön veren eserleriyle ortaçağ tarihçiliğinde özel bir yere sahiptir. Oyun teorisinden üç işlev teorisine dek farklı yaklaşımlarla, klasik tarihçiliğin dışına çıkan formüllerle okurun zihnini sürekli uyanık tutan, kendine özgü bir sosyal bilim dili yaratan Divitçioğlu, Köktürklerden Osmanlı'ya dek ortaçağ Türk toplumlarındaki süreklilik ve kopuşları, geri dönüş ve sıçramaları kışkırtıcı tezlerle ele aldı.

Alfa Yayınları, Sencer Divitçioğlu külliyatının bu cildinde okura, ?Hoca"nın kitap çalışmalarını bütünleyen önemli makalelerinden bir seçki sunuyor. Ortaçağ Türk Toplumları Hakkında, Divitçioğlu'nun kendi deyişiyle ?tarih konuşmaları" yerine ?konuşulan tarih" üzerine düşünme serüvenini ortaya koyuyor. Tarihin epistemolojisini iktisat, matematik gibi başka disiplinlerden aldığı formüllerle şekillendiren ve modellemeler kuran bu eser, tevatürler, masallar anlatmaya alışkın tarihçiliğimizin ezberlerini bozan, sorular soran, göçebe üretim tarzına dair heyecan ve hayret verici bilgiler içeren, ?rahatsız edici" bir derleme.

?Sencer Divitçioğlu ilk anda herkesi şoke edecek tezleriyle ama o tezlerden çok, herkesin eline pek geçmeyen tarih, iktisat ve sosyal bilgiler literatürünü alıp taraması ve değerlendirmesiyle bilinmelidir."
-İlber Ortaylı, Milliyet
Kapat