Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Noyan Turunç: Dair / Regarding

Noyan Turunç : Dair / Regarding

Kolektif Dirimart Yayınları
Bülent Erkmen
Kerem Turunç
Liste Fiyatı : 50,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 6,56 TL
9789750173004
248700
Noyan Turunç : Dair / Regarding
Noyan Turunç : Dair / Regarding
Dirimart Yayınları
50.00
Noyan Turunç, başka bir disiplinden; avukat. Ancak,33 yıldır avukatlık yapa gelmesine rağmen 41 yıldır resim yapıyor. Dirimart'taki bu sergi O'nun İstanbul'daki ilk sergisi olma özelliğini taşıyor. Noyan Turunç iki disiplin arasındaki ilişkiyi seviyor ve önemsiyor. Zira hukuk alanında örneğin suluboyada –kural olarak– nemin kıvamının dikkatli ayarlanması gereğinin ve hata kabul etmez niteliğinin müzakereler ve kontratlar sırasında kendisine yardımcı olduğunu gözlemlemiş. Diğer yandan, hukuk mantığının resme akademik eğitim görmüş birinden farklı bakmasını sağladığı fikrinde.

Sanat eleştirmeni ve küratör Levent Çalıkoğlu, Noyan Turunç'un resimlerini şöyle tanımlıyor:

‘… Noyan Turunç, görme eylemini yetişkinlerin dünyasına ait bir sorumluluk olarak görüyor. Bilerek boyamak, bilerek takip etmek, hakikatin imaja dönüşen haline bilerek çomak sokmak. Anlatımcı, gerçekçi, politik referanslar barındıran karanlık bir anlam dizisi akıp gidiyor onun resimlerinde. İnsan ile mahlûkat arasındaki benzerlik ve yer değiştirme bu dramatik dünyanın sahnelenmesinde neredeyse başköşeye yerleşiyor. Dolayısıyla bildiğimiz ve tanıdığımız bir gerçekliğin içinde dolandığımız bir yanılsamadan söz etmek gerekiyor. Gerçek ile hayal gücü, birbirlerine kılavuz ipiyle bağlı iki dağcı gibi kendi imkânlarını sınıyor ve ilk elde irkiltici ama görme kabiliyetimizi harekete geçiren bir tetikleme oluşturuyor. Hayvanlar bizzat anlatılmak istenilen sembolün kendisi; insanlar ise, onların içinden doğan, filizlenen öteki gerçekliği meydana getiriyor. Bir diğer deyişle, bildiğimiz bir dünyaya bakıyoruz ama fazlalıkları törpülenmiş, anlamı ters yüz edilmiş, gerçeklikleri sivriltilmiş bir dünya bu.

… Alan dışı alandan gelmenin kişiye üslup batağında debelenmemek gibi bir lüks sunduğu da söylenebilir. Noyan Turunç'ta bu var. Başka diller, başka üsluplar, başka imajların getirdiği çoğul bir dil bu.'


NOYAN TURUNÇ
¨DAİR¨
15 Haziran – 5 Temmuz

AÇILIŞ: 15 HAZİRAN CUMA,18.00
DİRİMART
Abdi İpekçi Cad. Arman Palas 7/4 Nişantaşı
T: | F:
info@dirimart.org
Kapat