Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Münif Paşa Batılılaşma Sürecinde Çok Yönlü Bir Osmanlı Aydını Ali Buda Münif Paşa Batılılaşma Sürecinde Çok Yönlü Bir Osmanlı Aydını Ali Buda

Münif Paşa Batılılaşma Sürecinde Çok Yönlü Bir Osmanlı Aydını

Liste Fiyatı : 46,00 TL
İndirimli Fiyat : 41,40 TL
Kazancınız : 4,60 TL
Taksitli fiyat : 9 x 5,43 TL
9786055261214
13227479
Münif Paşa Batılılaşma Sürecinde Çok Yönlü Bir Osmanlı Aydını
Münif Paşa Batılılaşma Sürecinde Çok Yönlü Bir Osmanlı Aydını
Bilge Kültür Sanat
41.40
Münif Paşa, XIX. yüzyılın ikinci yarısına damgasını vurmuş sayılı aydınlardan biridir. Batıya açılan iletişim kanallarının hemen hepsinde varlık göstermiş, yalnızca kendi döneminin değil sonrasının düşünce hayatını da etkilemiştir. Ancak, yenileşme denilince, genellikle, Mustafa Reşid Paşa, Şinasi ve Namık Kemal eksenli bir hareket anlaşılageldiği için, devrin birçok ismiyle birlikte Münif Paşa adı da gölgede kalmıştır.
Çalışmamızın çıkış noktası bu tespite dayanmaktadır. Münif Paşa, şair ve yazarlığından mütercimliğine, gazeteciliğinden bilim önderliğine kadar, çeşitli yönleri ve cepheleriyle, devrinin şartları içinde değerlendirilmiştir.
Çalışmada, zaman zaman bir tür karşılaştırma metodunun benimsenmesi, Tanpınarın söyleyişiyle; Şinasi ile Namık Kemalin karşısına behemehâl bir adam çıkarmak amacını taşımaktadır. Yapılmak istenen; olsa olsa gecikmiş bir borcu öderken, devre yönelik dar bakış açısını da biraz olsun genişletmektir.
Kapat