Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9786059683449
13158773
Modern Dönem İslam Ülkeleri ( 1. Cilt ) Afrika
Modern Dönem İslam Ülkeleri ( 1. Cilt ) Afrika
Tire Kitap
0.00
Bugün dünyada nüfusunun en az yüzde 40'ını Müslümanların oluşturduğu 53 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerle ilgili çeşitli bilgiler farklı kaynaklarda yer almakta, gazete veya dergilerde çok sayıda haber ve bilgi sunulmaktadır. Ancak bu bilgiler birbiriyle çelişebilmekte, güncelliğini zamanla kaybedebilmekte, hatta bazı durumlarda olduğu gibi taraflı veya önyargılı olabilmektedir.
Bu sebeple bir parçası olduğumuz İslâm dünyasıyla ilgili tarafsız olan, coğrafyasından tarihine, siyasi sisteminden ekonomik durumuna kadar temel bilgileri sunan, bu bilgileri harita ve görsellerle destekleyen, derli toplu bir kaynağa ihtiyaç olduğu açıktır.
Bu alana hitap eden Diyanet İslâm Ansiklopedisi veya onun öncesinde hazırlanan ve tarafsızlık noktasında ciddi eleştiriler alan Leiden İslâm Ansiklopedisi gibi çalışmalar önemli olmakla birlikte kapsamının genişliği nedeniyle sadece alanının uzmanlarına hitap etmektedir. Üstelik yayınlandıkları tarihten itibaren uzun bir sürenin geçmiş olması, güncelliklerini kaybetmelerine neden olmuştur.
Bu eser ise İslâm dünyasıyla ilgili genel bir bakış açısına sahip olmak, temel bilgileri edinmek, önyargılı veya taraflı bilgi sunumu ve yorumlardan ayıklanmış, belgeye dayalı gerçek bilgileri edinmek isteyen okurun beklentisini karşılayacak bir eserdir. Her bir İslâm ülkesiyle ilgili temel bilgilerin aynı çalışma içerisinde yer alması, karşılaştırarak değerlendirme yapma imkânı da sunmaktadır.
Eserin I. cildi müstakil olarak Afrika ülkelerini konu almaktadır.
Kapat