Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Mitolojiden Efsaneye: Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzle Mitolojiden Efsaneye: Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzle Mitolojiden Efsaneye: Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzle Mitolojiden Efsaneye: Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzle Mitolojiden Efsaneye: Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzle Mitolojiden Efsaneye: Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzle Mitolojiden Efsaneye: Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzle

Mitolojiden Efsaneye : Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzleri

Liste Fiyatı : 26,00 TL
İndirimli Fiyat : 20,80 TL
Kazancınız : 5,20 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,73 TL
9789758803781
252638
Mitolojiden Efsaneye : Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzleri
Mitolojiden Efsaneye : Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzleri
Bağlam Yayınları
20.80
Bu kitapta mitoloji kavramının kapsamı açıklandıktan sonra Türk mitolojisinin genel özellikleri verilmiş ve bu unsurların Türkiye'de derlenmiş efsanelerdeki izleri açıklanmıştır. Günlük hayatımızda zaman zaman halk inanışları konusu açıldığında, bir sürü bulmaca halini almış unsurla karşılaşırız. Mesala, neden kapı eşiğinde durulmaz? Evliyalar insanken neden birdenbire kuş halini alırlar? Karganın rengi neden karadır? Tavşan, neden Alevilere göre hoş olmayan bir hayvandır? Halk inançlarına bağlı böylesi soruları çoğaltmak mümkündür. Bu soruların cevapları, Türk milletinin kültürel tarihinde gizlidir. Çok önceki toplumsal, ekonomik şartlarda üretilen düşünce aypıları, bunlara bağlı uygulamalar, törenler, büyüler, kutsallıklarını yitirince, bu şekilde halk inançları ve efsaneler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

İşte bu kitapta efsanelerde karşımıza çıkan bu unsurların kökeni araştırılmış efsanelerdeki mitolojik unsurlar belirtilip bunların neden mitolojik olduğu ve toplumsal hayattaki, inanç dünyasındaki işlevleri yorumlanmıştır.
Kapat