Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Minareden Kandil'e PKK (Tarihi-Eylemleri-Stratejisi) %10 indirimli Raş Minareden Kandil'e PKK (Tarihi-Eylemleri-Stratejisi) %10 indirimli Raş Minareden Kandil'e PKK (Tarihi-Eylemleri-Stratejisi) %10 indirimli Raş

Minareden Kandil'e PKK Tarihi - Eylemleri - Stratejisi

Liste Fiyatı : 22,00 TL
İndirimli Fiyat : 19,80 TL
Kazancınız : 2,20 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,60 TL
%10
Temin süresi 1 gündür.
9789944143813
615931
Minareden Kandil'e PKK Tarihi - Eylemleri - Stratejisi
Minareden Kandil'e PKK Tarihi - Eylemleri - Stratejisi
Ozan Yayıncılık
19.80
Türkiyede etnik örgütlenme faaliyetleri her ne kadar 60lı yıllarda hız kazandıysa da ilk hareketlenmeler çok partili yaşama geçildikten hemen sonra başladı ve 1954 yılından sonra Doğu bölgelerinde büyük çoğunluğu Kürtçü, çok sayıda örgüt kuruldu.
Marksist-Leninist ideolojili bazı gruplar, 1958 yılında Kürt İstiklal Partisini kurdular ancak bölücülük iddiasıyla 1959 yılında tutuklandılar. 44 sanık arasında Şevket Turan, Dr. Naci Kutlay, Dr. Koco Elbistan, Yavuz Çamlıbel, Dr. Sait Kızıltoprak, Musa Anter, Ziya Şerifhanoğlu gibi isimler de vardı.
12 Mart Darbesi sonrasındaki tutuklamalara ve engellemelere rağmen bölgede, Rizgari, Komal, Devrimci Demokratik Kültür Derneği, Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi, Tekoşin Özgürlük Yolu, Denge Kawa, Şirvacılar gibi çok sayıda örgüt kuruldu ancak fazla zaman geçmeden bunlar da aynı akıbete uğradı ve tutuklanarak cezaevlerine gönderildiler.
1974 yılında Ankarada Abdullah Öcalanın başkanlığında kurulan Demokratik Yurtsever Yüksek Öğretim Birliği, bir süre sonra Apocular ismiyle küçük çapta silahlı eylemlere başladı. Örgüt daha sonra Kürdistan İşçi Partisi (Partiye Karkeren Kürdistan) adını aldı.
Peki bu örgüt nasıl kuruldu, Türkiyenin gündemini işgal etti ve bugünlere geldi?
Bu kitapta; PKKnın kuruluşunu ve eylemlerini ayrıntılarıyla okuyacak, duruşma tutanaklarını, mahkeme belgelerini, sanık-tanık ifadelerini ve örgütten kaçanların itiraflarını bulacaksınız.
Raşit Kısacık; örgütün kuruluş ve eylemlilik sürecinin çok yakın bir tanığı olarak, Türkiyenin ana gündemini meşgul eden bu örgütün bilinmeyenlerini belgeleriyle birlikte aktarıyor.
Kapat