Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Mimaride Telif Hakları Mimari Proje ve Mimari Eserler Üzerindeki Telif Mimaride Telif Hakları Mimari Proje ve Mimari Eserler Üzerindeki Telif Mimaride Telif Hakları Mimari Proje ve Mimari Eserler Üzerindeki Telif

Mimaride Telif Hakları Mimari Proje ve Mimari Eserler Üzerindeki Telif Hakları

Liste Fiyatı : 67,50 TL
Taksitli fiyat : 9 x 8,85 TL
9789750255588
13285904
Mimaride Telif Hakları Mimari Proje ve Mimari Eserler Üzerindeki Telif Hakları
Mimaride Telif Hakları Mimari Proje ve Mimari Eserler Üzerindeki Telif Hakları
Seçkin Yayıncılık
67.50
Kitapta, mimari projeler, mimari eserler ve mühendislik projelerine ilişkin telif hakları ele alınmış, her bir eser için telif hakkı korumasının şartları ve kapsamı ayrı ayrı belirlenmiştir. Kitapta, telif hakkı korumasının tarihi gelişim sürecinin yanı sıra, özellikle mimari proje ve mimari eserlerdeki değişiklikler, eser sahibi ile mülk sahibi açısından menfaatlerin dengelenmesi ve davalar kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.

Ülkemizde, telif hukukunun geneli gibi, mimaride telif haklarının önemi de gün geçtikçe artmaktadır. Mimarlık ve mühendislik projeleri bakımından konu uzun zamandır yargı kararları ve bilimsel çalışmalara konu olmakla birlikte, mimarlık ve yapı sektöründeki gelişmelerin, ülkemizde telif hakkı ile korunabilir yapı stokunun artmasına, bunun ise doğal bir sonuç olarak daha çok hukuki ihtilafın ortaya çıkmasına yol açtığı görülmektedir.

Hukukun her alanında olduğu gibi, telif haklarının kaynağı ve kapsamının belirlenmesinde de bilimsel çalışmalar uygulama açısından önem taşımaktadır. Ancak, mimaride telif hakları konusunda daha müstakar bir uygulama için henüz zamana ihtiyaç olduğu görülmektedir. Özellikle mimari proje koruması ile mimari eser korumasının birbirinden daha net çizgilerle ayrılması gerekmektedir.

Konu Başlıkları:
Eser Sahipliğinden Doğan Haklar
Mimari Projeler ve Mimari Eserlerin Değiştirilmesi
Menfaatlerin Dengelenmesi
Hukuk Davaları
Kapat