Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Mevlevi Mezar Taşları %10 indirimli Harun Yıldız Mevlevi Mezar Taşları %10 indirimli Harun Yıldız Mevlevi Mezar Taşları %10 indirimli Harun Yıldız

Mevlevi Mezar Taşları

Liste Fiyatı : 25,00 TL
İndirimli Fiyat : 22,50 TL
Kazancınız : 2,50 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,95 TL
9799756562863
223633
Mevlevi Mezar Taşları
Mevlevi Mezar Taşları
Rumi Yayınlar
22.50
İç Anadolu bölgesindeki Mevlevi Mezar Taşlarında Görülen Dekoratif Sanatlar ve Semboller konulu bu çalışma, Türk tasavvuf tarihinde önemli bir yer tutan Mevlevilik Tarikatının mensuplarına ait, Anadolu Selçukluları, Beylikler ve Osmanlılar döneminde yapılmış olan ve İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan mezar taşlarını araştırmayı hedeflemiştir. Bu düşünce ile çalışmamıza İç Anadolu Bölgesi'nde Mevlevîliğin merkez binası "Asitâne"si durumunda olan eski Konya Mevlevî Dergâhı'nı hareket noktası olarak aldık ve öncelikli ele aldık. Dergâh'ın 1927 yılına kadar mezarlık olan "Hamuşan"ı bu yıldan sonra bahçe haline getirilmiştir. Buradan sökülen mezar taşları, Mevlânâ Müzesi ile (Sırçalı Medrese) Mezar Anıtları Müzesi'ne nakledilmişlerdir. Bu iki müzede bulunan 400'den fazla mezar taşını inceleyerek Mevlevi mezar taşlarını tespit ettik. Müzelerden başka, Konya'nın büyük mezarlıkları başta olmak üzere mahalle mezarlıkları dahil buralarda bulunan mezar taşlarını da inceledik.

Çalışmamızda Konya'dan sonra Mevlevî mezar taşlarının bulunduğu Afyon Mevlevîhanesi, Afyon Müzesi, Karaman Maderi Mevlânâ Cami, Karaman Müzesi, Niğde Mevlevîhanesi, Niğde Ak Medrese, Eskişehir Mevlevîhanesi, Afyon Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Kütahya Mevlevîhanesi ile Kütahya Müzesi'nde ve bu illerin mezarlıklarında bulunan Mevlevî mezar taşları da tespit edilerek incelenmiştir. Araştırmamızın, kaybolmaya yüz tutmuş Mevlevî Mezar taşlarının Sanat Tarihi Dünyası'na tanıtımına bir katkı sağlayacağına inanıyorum.
(Arka Kapak)
Kapat