Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştır

Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştırma ve Benlik İmgelerinin İncelenmesi

Liste Fiyatı : 54,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 7,08 TL
9786052580080
13232958
Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştırma ve Benlik İmgelerinin İncelenmesi
Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştırma ve Benlik İmgelerinin İncelenmesi
Akademisyen Yayınevi
54.00
Meslek seçimi bireyin hayatı boyunca verdiği önemli kararlardan birisi, belki de en önemlisidir. Çünkü birey mesleğini seçerken sadece para kazanacağı ya da geçimini sağlayacağı bir faaliyeti değil, mutlu olacağı bir yaşam tarzını da belirler. Seçeceği meslek bireyin hayatı boyunca yaşayacağı çevreyi, etkileşimde bulunacağı insanları, bu insanların çeşidini ve hatta eş seçimini bile etkiler. Bireyin toplumda iyi bir yer edinmesi, saygı görmesi, bir şeyler üreterek yeteneklerini ve becerilerini kullanması, gizilgüçlerini geliştirmesi, başarılı olması, bir işe yaradığı duygusunun verdiği mutluluğu yaşaması, kısacası kendini ifade edip, kendini gerçekleştirmesi için, kendisine en uygun olan mesleği seçmesi oldukça önemlidir.

Her insanın kişiliği, ilgi ve yetenekleri bir diğerinden farklıdır ve her mesleğin gerektirdiği ilgi yetenek ve kişilik özellikleri de birbirinden farklıdır. Bu nedenle bireylerin hem kendilerini hem de seçecekleri meslekleri çok iyi tanımaları, istenen mesleki olgunluk düzeyine ulaşmaları gerekmektedir.

Meslek seçimini etkileyen pek çok faktör vardır. Mesleki olgunluk da bunlardan birisidir. Bu çalışmada mesleki olgunluk düzeyleri farklı öğrencilerin, sosyal karşılaştırma

ve benlik imge düzeyleri, bazı değişkenlere göre incelenip, öğrencilere, anne-babalara, öğretmenlere ve psikolojik da­nışmanlara bazı önerilerde bulunulması hedeflenmiştir.

Bu çalışmanın tamamlanmasında birçok kişinin katkısı olmuştur. Araştırmanın her aşamasında, değerli yardım­larını esirgemeyen ve çalışmalarımı sabırla izleyen, yapıcı eleştirileriyle eksiklerin giderilmesine önemli katkılarda bulunan danışmanım sayın Prof. Dr. Sırrı AKBABA'ya son­suz teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmalarımda her zaman desteğini gördüğüm değerli hocam sayın Prof. Dr. Muhit­tin AŞKIN'a, izleme komitesindeki katkılarıyla Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ'ye ve araştırmamın her aşamasındaki desteklerinden ve istatistiksel analizlerdeki katkılarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Başaran GENÇDOĞAN'a, her zaman verdiği sosyal destekten dolayı Yrd. Doç. Dr. Serhan AL­KAN İSPİRLİ'ye, literatür desteğinde bulunan Yrd. Doç. Dr. Bozkurt KOÇ'a, yardımlarından dolayı Arş. Gör. Erdal BAY ve Arş. Gör. Serkan TANRIÖVER'e teşekkür ediyorum. Bu­günlere gelmemde büyük emekleri olan annem, Nejla HA­TUNOĞLU ve babam Naci HATUNOĞLU'na, her zaman yanımda olan kardeşim Ebru GÜLLÜLÜ'ye, sonsuz destek ve sabrından dolayı eşim Öner GÜLBAHÇE'ye ve çalışma­larımdan dolayı kendilerine yeterince zaman ayıramamamı her zaman sabır ve hoşgörüyle karşılayan çocuklarım Ah­met Mert GÜLBAHÇE ve Onur Alp GÜLBAHÇE'ye de te­şekkür ediyorum.
Kapat