Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Kurumsal Sosyal Sermaye Coşkun Can Aktan Kurumsal Sosyal Sermaye Coşkun Can Aktan

Kurumsal Sosyal Sermaye

Liste Fiyatı : 23,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 3,02 TL
9789750252624
13285597
Kurumsal Sosyal Sermaye
Kurumsal Sosyal Sermaye
Seçkin Yayıncılık
23.00
Sosyal sermaye dışındaki sermaye türlerinin hiç biri tek başına toplumların sağlıklı ve sürdürülebilir gelişmesine ve ilerlemesine olanak sağlayamazlar. Doğal güzellikler, doğal kaynaklar, para, mal ve mülk, eğitim gibi servet ve sermaye unsurları tek başına bireylerin veya toplumların mutlu olmalarına imkan sağlayamaz. Doğal sermaye, fiziki sermaye, finansal sermaye, beşeri sermaye vs. şüphesiz iktisadi refah düzeyini arttırır; insanların yaşam standartlarını ve konforunu iyileştirir, fakat bir başlarına bireylerin veya toplumların huzur ve mutluluğunu garanti edemez.

Maddi zenginliklerin ötesinde gelişme ve ilerlemeler güçlü bir aile altyapısı, pozitif komşuluk ve akrabalık ilişkileri,insanlar arasında güvene dayalı ağlar ve bağlar, birlik ve beraberlik, dayanışma, yardımlaşma, iyilikseverlik, adalet, hakkaniyet, liyakat gibi değerlerin ve kurumların varlığına bağlıdır.

Sürdürülebilir bir kurumsal sosyal sermayenin oluşmasında değerler, kurallar ve kurumlar kilit öneme sahiptir. Milletlerin gerçek zenginliği, değerlere sahip iyi insanlar yetiştirmek (beşeri sermaye) ve toplumda iyi kurallar ve kurumlar (kurumsal sermaye) tesis etmekten geçer

İktisadi sermaye, fiziki sermaye, finansal sermaye gibi maddi zenginlikler ancak kurumsal sosyal sermaye ve insan sermayesi ile bütünleştiği takdirde anlamlı ve kalıcı olabilir.

Sürdürülebilir sosyal yaşam, değerlere sahip olmaktan ve iktisadi değerler üretmekten geçer. Değerlerin erozyona uğradığı, tahrip edildiği bir toplumda maddi zenginlikler hiçbir değer taşımaz.

Konu Başlıkları:
Sosyal Sermaye Teorisi
Sosyal Sermaye İktisadı ve Kültürel İktisat
İnsan Sermayesi ve Sosyal Sermaye Arasındaki İlişki
Meritokrasi: Kamu Yönetiminde Liyakat
Bir Sosyal Sermaye Olarak İyilikseverlik
Kapat