Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9789757112907
13045026
Kültür Terörizmi
Kültür Terörizmi
Avesta Yayınları
0.00
Bu son derece aktüel ve siirsel yapitta Thomas Hylland Eriksen bir ülkede bir tek aynı türden insanların yaşayabileceğini savunan kültürel arınmacı ve etnik-ulusçu ideolojilere kapsamlı bir eleştiri getiriyor. Bu düşüncelerin iler tutar tarafı olmadığını söyleyen yazar, bunu kanıtlıyor da. Devinim içindeki insanların binlerce yıllık bir süreçte kurduğu dünyamızın bugün bu ideolojiler yüzünden kan içinde bırakıldığına işaret ediyor. Eriksen'in kültürel çokseslilikten yana bir savunusu ve bireylerin mutlaka bir kültürel kimliğe sahip olmasına karşı, sağlamca temellendirdiği bir de önerisi var.

"Şu küçücük sosyal antropoloji kitabı son derece aktüel ve yüklü bir içeriğe sahip, çünkü zamanımızın etnik temizlik, ulusçuluk ve göçle ilgili yaralarını konu alıyor."
Inger Bentzrud, Dagbladet Gazetesi

"Bu kitapçıkta Eriksen 'biz' ve 'onlar' üstüne güncel tartışmalarla ilgili düğüm noktalarına neşter sallıyor. Sorunların ciddileştiği çağımızın, boyundan çok daha büyük, önemli bir kitabı."
Michael Klos, Flensborgs Gazetesi

"Kültürel temizlik düşüncesini hedef alan dehşet zengin bir deneme (...) Kitapçık, kültürsüzlük üstüne ateşli bir savunma gibi."
Hakon Harker, Aftenposten Gazetesi
Kapat