Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9789757622530
13127143
İstanbul Florası Araştırmaları
İstanbul Florası Araştırmaları
Eren Yayıncılık
0.00
Bu çalışmada, İstanbul florası üzerinde 450 yıl içinde yapılan araştırmalar ve yayınlar özetlenmiştir. yılları arasında, İstanbul bölgesini inceleyerek koleksiyonlar oluşturmuş olan toplayıcıların özgeçmişleri ve yayınları hakkındaki bilgiler verilmiştir.

İstanbulda süs bitkileri yetiştirilmesi konusundaki ilk çalışmalar, Topkapı Sarayı Bahçesi'nin kurulması ile,1465 yılında başlamıştır. Zamanla İstanbul'a has, bahçe çeşitleri elde edilmiş ve bunlardan bir bölümünün dış ülkelere de ihracı sağlanmıştır.

İstanbul bahçelerine has süs bitkisi ve ağaçlarının bir bölümü XV-XVI. yüzyıllar arasında bazı yabancı toplayıcılar (P. Belon, O.G. de Busbecq, C. Clusius ve diğerleri) aracılığı ile Avrupa ülkelerine götürülmüş olup bu çeşitlerin çoğu halen de Avrupa bahçelerinde yetiştirilmektedir.

İstanbul bitkileri üzerindeki çalışmaların yaklaşık 450 yıldan beri sürmesine karşılık, bölgede yetiştiği bilinen 2500 kadar taksonun ad ve özelliklerini belirten özgün bir çalışma (İstanbul Florası) bugüne kadar maalesef hazırlanamamıştır. Bu konudaki başarısızlığın başlıca nedenleri: ilgisizlik ve olumlu bir ortamın yaratılamamış olmasıdır.

Bu çalışmanın ana amacı,450 yıldan beri sürdürülen gözlem, toplama ve yayın etkinliklerinin sonuçlarını özetleyerek, İstanbul Florası konusundaki araştırmaları özendirmek ve bir gün hazırlanacağını umduğumuz (!) İstanbul Florası çalışmalarına katkıda bulunmaktır.
Kapat