Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
9786055976088
314615
İslam Medeniyetinin Dinamikleri
İslam Medeniyetinin Dinamikleri
Külliyat Yayınları
0.00

Dünyanın yaşadığı küresel bunalımın kökenleri neler?
İslâm medeniyetinin yaratıcı ruhu ve kurucu iradesi nerede gizli?
Evrensel insanlık kardeşliği fikrini neden yalnızca İslâm medeniyeti geliştirebilmiştir?
Küresel medeniyet krizinin aşılmasında İslâmın rolü ne olabilir?
İnsanlığın geleceği, neden İslâmın geleceğine bağlıdır?

İngiliz kökenli yazar Muhammad Marmaduke Pickthall, bu özgün ve dikkat çekici çalışmasında, içten ve içeriden bir karşılaştırmalı medeniyetler tarihi okuması yapıyor: Batılıların İslâm hakkındaki önyargılarını da ortadan kaldırmak amacıyla yazılan bu kitapta, Pickthall, önce Batı uygarlığının yaşadığı ve küresel hâkimiyet kurduğu için de bütün insanlığa yaşattığı medeniyet krizinin temel nedenlerini araştırıyor. Ardından çağımızın temel varoluş ve hakikat sorunlarını, insanlık tarihinde gerçek anlamda ilk cihanşumul kardeşlik fikrini hayata geçiren İslâmın müntesiplerinin yeni bir medeniyet tasavvuru geliştirerek hâl yoluna koyacağını vurguluyor.

Bizzat Marmaduke Pickthallün kendisinin vahyin çağrısına kayıtsız kalmaması, bu bgerçeğin göstergebilimsel bir göstergesi olarak okunabilir.

Bugün insanlığın büyük bir belirsizlikler ve kaos dönemecinden geçtiği bir zaman diliminde bu kitabın hem Müslümanlara, hem de dünyaya söyleyeceği çok şey var.

Muhammad Marmaduke Pickthall İngiliz kökenli yazar, mütercim ve seyyah. İngilizcedeki en güvenilir ve en sağlam Kuran mealinin müellifi: The Meaning of The Glorius Quran.

Kapat