Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
İslâm Maneviyatı ve Taoculuğa Toplu Bakış Rene Guenon İslâm Maneviyatı ve Taoculuğa Toplu Bakış Rene Guenon

İslâm Maneviyatı ve Taoculuğa Toplu Bakış

Liste Fiyatı : 0,00 TL
9789755747835
13036304
İslâm Maneviyatı ve Taoculuğa Toplu Bakış
İslâm Maneviyatı ve Taoculuğa Toplu Bakış
İnsan Yayınları
0.00
René Guénon, eserlerinde sahih geleneğin aynasında çağın durumunu belirlemeye çalışan, geleneğin temel ilkeleri ışığında insanlığın çeşitli manevî formlarını araştıran, bunun yanı sıra sahte birtakım maneviyat biçimlerini gerçek olanlardan ayırt edici ölçüler getiren eserleriyle özellikle Batı'da iyi tanınan Müslüman bir ariftir.
İslâm Maneviyatı ve Taoculuğa Toplu Bakış adlı bu kitabında Guénon'un, tasavvufla yani İslâm ezoterizmiyle ilgili bazı makaleleri bölümler hâlinde bir araya getirilmiştir. Bu makalelerde İslâm inisiyasyonunun (sülûk) özelliklerini en iyi şekilde anlatan şerîat, tarîkat ve hakîkat gibi temel kavramları en iyi şekilde tanımlayan Guénon, sonraki bölümlerde de İslam ezoterizmine ait bazı ilimlere değinmektedir.
Son bölüm Taoizm ve Konfüçyanizm'e ayrılmıştır. Guénon'un daha hayattayken yayımladığı ve içinde daha ziyade Çin medeniyetinden söz ettiği son kitabı La Grande Triade [Büyük Üçlü]'den çok daha önce kaleme almış olduğu bu makale çok yararlı düşünceleri içermektedir. Burada Guénon, Çin geleneğinin az ya da çok, dış şeklinin ortadan yok oluşunu hazırlayan çevrimsel koşullar ne olursa olsun, onun ezoterik yanı olan Taoizm'in asla ölmeyeceğini belirtiyor.
Kapat