Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
İş Kazası ve Meslek Hastalığında İşverenin Hukuki Sorumluluğu Huriye K İş Kazası ve Meslek Hastalığında İşverenin Hukuki Sorumluluğu Huriye K

İş Kazası ve Meslek Hastalığında İşverenin Hukuki Sorumluluğu

Liste Fiyatı : 51,90 TL
Taksitli fiyat : 9 x 6,80 TL
9789750254826
13285836
İş Kazası ve Meslek Hastalığında İşverenin Hukuki Sorumluluğu
İş Kazası ve Meslek Hastalığında İşverenin Hukuki Sorumluluğu
Seçkin Yayıncılık
51.90
İş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan tazminat davaları hukuk mahkemelerinde önemli bir yer tutmaktadır. Eserde uygulamacılara fayda sağlamak amacıyla; iş kazası ve meslek hastalığında işverenin hukuki sorumluluğu konusu, öğreti görüşlerinin yanı sıra, Yargıtay uygulamalarına ağırlık verilerek incelenmiştir.

Üç bölümden oluşan bu kitabın ilk bölümünde; iş kazası ve meslek hastalığı kavramının gerek yasada yer alan gerek öğreti ve uygulama da yer alan tanımı, unsurları açıklanmıştır. Bir iş kazası veya meslek hastalığının varlığının nasıl tespit edileceği sorusunun cevabı bu bölümdedir.

Kitabın ikinci bölümde; iş kazası ve meslek hastalığında işverenin hukuki sorumluluğunun yasal kaynaklarının ne olduğu, hukuki sorumluluğunun niteliği konusunda öğretideki görüşler ve Yargıtay uygulaması, işverenin sorumluluğunun şartları ve sorumluluktan kurtulma halleri ayrıntılı açıklanmıştır.

Son bölümde ise; iş sağlığı ve meslek hastalığında işverenin sorumluluğunun kapsamı anlatılmıştır. Maddi ve manevi tazminatların konusu, kapsamı açıklanmış, destekten yoksun kalma ayrı başlık halinde düzenlenmiştir. Yazarın aktüerya bilirkişisi olması nedeniyle bu bölümde tazminat hesabı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca kitapta uygulamada önem arz eden SGK rücu davaları da incelenmiştir.

Konu Başlıkları:
İşverenin Hukuki Sorumluluğunun Koşulları
İşverenin Sorumluluktan Kurtulma Halleri
İşvereninin Hukuki Sorumluluğunun Kapsamı (Maddi Tazminat, Destekten Yoksun Kalma Tazminatı, Manevi Tazminat)
Tazminat Hesabı (Yargıtay Uygulamaları ile)
İşverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna Karşı Sorumluluğu (SGK Rücu Davaları)
Kapat