Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu %10 indirimli Eva de Vitray-Meyerovitch Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu %10 indirimli Eva de Vitray-Meyerovitch Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu %10 indirimli Eva de Vitray-Meyerovitch Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu %10 indirimli Eva de Vitray-Meyerovitch Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu %10 indirimli Eva de Vitray-Meyerovitch

Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu ( Rumi ve Sufizm )

Liste Fiyatı : 30,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 3,93 TL
9786054336890
776553
Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu ( Rumi ve Sufizm )
Hz. Mevlana ve İslam Tasavvufu ( Rumi ve Sufizm )
Nüve Kültür Merkezi
30.00
Bu kitabın yazarı Eva de Vitray-Meyerovitch (Havva Hanım), ülkemizde tanınan bir sûfî ve gönül kadınıdır. Hz.Mevlânayı, Muhammed İkballe tanıyan Eva de Vitray-Meyerovitch (Havva Hanım), Fransada Hz.Mevlanayı tanıtan ve orada bir Mevlâna dostluğu oluşturan çok önemli bir şahsiyettir. O, Hz.Mevlânanın ve Muhammed İkbalin bütün kitaplarını Fransızcaya tercüme ederek şarkın en büyük iki insanının düşünce yapısını, Batı insanının tanımasına yardımcı olmuştur. Onun Hz. Mevlâna ile ilgili çalışmalarındaki ruh ve mana derinliği, Türkiyedeki Mevlevilikle ilgili külliyatı daha zenginleştirecektir.
Eva de Vitray-Meyerovitch (Havva Hanım), bu kitabında, Mevlevî düşüncesini çok yönlü ele alarak, bunun İslâm tasavvufundaki yerini ince ve derin anlamlar bütünü içinde incelemektedir. Hz. Mevlânâyı ve Mevlânânın düşüncesini, Şems-Mevlânâ ilişkisini ve Onun coşkulu aşkını hararetli bir üslupla ince ve nazik noktalara temas ederek ifade etmeye çalışmıştır. Batı dünyasında Dönen Dervişler olarak tanınan Mevlevi tarikatını âdab ve usulü ile tanıtmaya yönelmiş, Türk tarihindeki bu tarikatın sosyo-kültürel hayattaki yerini büyük bir vukufiyetle ortaya koymuştur. Semâ konusundaki inceler incesi tahlillerini, başka yerde görmek mümkün değildir. Konya ve Mevlânâ ilişkisi konusundaki fikirleri gerçekten okunmaya değer fikirlerdir. Bu doğrultuda Hz.Mevlânanın yaşadığı sosyal ve kültürel çevreyi, Onun hümanizmasını, felsefesini, öğretim metotlarını, Mevleviliğin Türk toplum yapısındaki önemini, Semânın manevi boyutunu ele almakta ve Hz.Mevlâna düşüncesini çağımız insanına, kendine has bir uslûp içinde sunmaktadır.
Prof.Dr. Mehmet AYDIN
Kapat