Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Hukuki El Atma (Kamulaştırmasız El Atmada Yeni Dönem) Ali Rıza Hukuki El Atma (Kamulaştırmasız El Atmada Yeni Dönem) Ali Rıza

Hukuki El Atma : Kamulaştırmasız El Atmada Yeni Dönem;

Liste Fiyatı : 71,90 TL
Taksitli fiyat : 9 x 9,43 TL
9789750255038
13285551
Hukuki El Atma : Kamulaştırmasız El Atmada Yeni Dönem;
Hukuki El Atma : Kamulaştırmasız El Atmada Yeni Dönem;
Seçkin Yayıncılık
71.90
Mülkiyet hakkı; tüm hukuk sistemi ve üst uluslararası normlarda güvence altına alınmıştır.

Buna karşın uygulamalarda idareler; kamulaştırma işlemlerini tamamlamadan vatandaşın rızası olmadan mülkiyet hakkına el atmaktadır.

Fiili el atmalardan sonra; imar planlarında yapılan kısıtlamalar ile de hukuki el atma kavramı gündemimize gelmiştir. İmar planlarında yapılan fonksiyon değişiklikleri ile vatandaşın taşınmazı kamunun kullanımına açılmakta ancak kamulaştırma işlemleri çok uzun seneler yapılamamakta ve vatandaş bu şekilde mağdur edilmektedir. Vatandaşın mülkü donatı alanına (MEB'NA BAĞLI İLK VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARI, YOL, MEYDAN, PARK, OTOPARK, ÇOCUK BAHÇESİ, YEŞİL SAHA, İBADET YERİ, KARAKOL, PAZAR YERİ, TOPLU TAŞIMA YERİ, SU YOLU, ERİŞME KONTROLLÜ OTOYOL) ayrılarak kısıtlanmakta, faydalanması imkânsız hale getirilmektedir.

3. baskısı yapılan kitapta vatandaşın imar planları nedeni ile uğradıkları zararlar ve bunlara yönelik olarak kullanabilecekleri hakları en son yasal değerlendirmeler ile sunmaktayım.

Konu Başlıkları:
Mülkiyet Hakkı
Kamulaştırmasız El Koyma
Hukuki El Atma Müessesi
Yüksek Yargı Organlarının Hukuki El Atma Müessesesine Bakışları
Kamulaştırmasız El Atma Davalarındaki Yasal Sürecin Tarihçesi
Kamulaştırmasız El Koyma Kavramının İstisnaları
Tasarrufu Kısıtlanan Taşınmazların Emlak Vergisi
Kapat