Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Hellenistik ve Roma Çağı Anadolu Okul Vakıfları Senem Dinç

Hellenistik ve Roma Çağı Anadolu Okul Vakıfları

Liste Fiyatı : 60,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 7,87 TL
9786053965275
13340049
Hellenistik ve Roma Çağı Anadolu Okul Vakıfları
Hellenistik ve Roma Çağı Anadolu Okul Vakıfları
Arkeoloji ve Sanat Yayınları
60.00

Günümüz vakıflarının öncüleri sayılabilecek, ancak onlardan çok farklı bir dinî inanış ve toplum anlayışının ürünü olarak ortaya çıkmış ve şekillenmiş Hellenistik ve Roma çağlarına ait vakıflar, Eski Yunan dünyasında Klasik Çağ’dan itibaren uygulanan, Hellenistik ve Roma çağlarında da kendilerine yaygın bir kullanım alanı bulmuş kurumlardı. Bu kitapta onlar için “klasik vakıf” terimi kullanılmaktadır. Bu kullanımla okuyucunun zihninde, Orta Çağ ve sonrası vakıflardan onların ayrılmaları amaçlanmaktadır.


Klasik vakıflar gelir getirecek taşınabilir veya taşınmaz değerlerin bağışlandığı ve günümüz vakıflarına teorik olarak benzemekle birlikte pratikte çok farklı olan kurumlardı. Günümüz vakıflarından ayrılan en önemli yönleri ise kent devletinin denetimi altında olmalarına rağmen günümüzdekiler gibi tüzel bir kişilik olarak tanımlanmamış olmalarıydı.


Bu kitap Eskiçağ’da vakıf kavramını tüm yönleriyle izah ederek başlamaktadır ve bu dönemde görülen tüm vakıf türleri ve onların nasıl işletildiği hakkında bilgi vermektedir. Ardından vakıf türleri içerisinde Hellen ve Roma toplumlarında eğitimin nasıl finanse edildiğine odaklanılmaktadır. Vakıf, eğitim ve gymnasion’ların idaresi konularına ilgi duyan herkesin bu eserden faydalanacağı kanaatindeyiz

Kapat