Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Haleplibahçe Mozaikleri - Şanlıurfa / Edessa %10 indirimli Hasan Karab Haleplibahçe Mozaikleri - Şanlıurfa / Edessa %10 indirimli Hasan Karab Haleplibahçe Mozaikleri - Şanlıurfa / Edessa %10 indirimli Hasan Karab Haleplibahçe Mozaikleri - Şanlıurfa / Edessa %10 indirimli Hasan Karab Haleplibahçe Mozaikleri - Şanlıurfa / Edessa %10 indirimli Hasan Karab Haleplibahçe Mozaikleri - Şanlıurfa / Edessa %10 indirimli Hasan Karab

Haleplibahçe Mozaikleri Şanlıurfa / Edessa

Liste Fiyatı : 80,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 10,49 TL
9786053961819
764099
Haleplibahçe Mozaikleri Şanlıurfa / Edessa
Haleplibahçe Mozaikleri Şanlıurfa / Edessa
Arkeoloji ve Sanat Yayınları
80.00
Haleplibahçe Kentsel Tasarım Projesi" kapsamında yapılan çalışmalar esnasında, 2006 yılında toprak yüzeyinden yaklaşık 2 m. aşağıda yapılan kurtarma kazılarında elde edilen arkeolojik veriler gerek Müze Müdürlüğümüz, gerekse Şanlıurfa Kültür ve Edebiyat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından değerlendirilerek, mozaiklerin de içinde olduğu alan 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir. Bu bağlamda, anılan Kentsel Tasarım Projesi de iptal edilmiştir.

Şanlıurfa Müze Müdürlüğü Başkanlığı'nda Haleplibahçe'de yapılan kurtarma kazılarında Amazonlar Villası, Hamam ve bir Geometrik Villa meydana çıkarılmıştır. Figürlü ve görsel değeri yüksek mozaikler ve Şanlıurfa'nın bilinen en eski hamam kalıntısı, Haleplibahçe'yi ziyaretçilerin gezip görebileceği bir yer haline getirmiştir. Günümüzde ziyarete açık olmakla birlikte, bu alanın arkeopark olarak düzenlenmesi için proje çalışmaları da devam etmektedir.
Kapat