Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10
Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları 10 Adımda Müşteri Sadakati B. Tolga

Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları 10 Adımda Müşteri Sadakati

Liste Fiyatı : 21,00 TL
İndirimli Fiyat : 18,90 TL
Kazancınız : 2,10 TL
9786052048672
13247679
Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları 10 Adımda Müşteri Sadakati
Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları 10 Adımda Müşteri Sadakati
Ceres Yayınları
18.90
Sevgili Tolga Sasık, değerli bilgi birikimi ve araştırmacı tarafıyla yazdığı "Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları" kitabıyla Müşteri Sadakati konusuna yeni bir bakış açısı getirmiş.
Kendisini gönülden tebrik ediyor ve bu çalışmasının satış mesleğine gönül verenlerle buluşmasını diliyorum.
MEHMET SAFALTIN - SCHAEFFLER TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ

Tolga Sasık'ın yeni kitabı "Fanatik Müşteri Yaratmanın Yolları"nı okurken "aynısını düşünmüştüm" ya da "aklıma gelmişti" demediğim konu başlığı olmadı. Hepimizin bildiğini sandığı şeyleri belge ve örneklemeyle güncellemiş. Yaşanmışlıkları, tecrübelerini paylaşırken çok berrak olduğunu bildiğim hafıza ve muhakeme gücünü konuşturmuş. Okurken satırların altını çizdiğim sayılı kitaplardan biri...
OKAY KARACAN - SPİKER / SPOR YORUMCUSU

Daha önce birçok kez farklı ortamlarda, farklı kişilerden duymuş olduğunuz "müşteri sadakati", "sadık müşteri yaratma", "müşteri memnuniyeti" gibi günümüzün çok önemli konularını, interaktif olarak, sanki sınıftaymış gibi eğlenceli bir şekilde anlatan, bunu yaparken de aslında önemli olanın "müşteriye değer yaratmak" olduğunu bize öğreten bir yol haritası, bir başucu kitabı olmuş.
ARİF ERCAN DURSUN - DAİKİN BİREYSEL SOĞUTMA SİSTEMLERİ SATIŞ MÜDÜRÜ

Hem kitap olarak alınıp keyifle okunacak bir eser, hem de eğitim kılavuzu/ rehberi olarak kullanılabilecek bir araçJ
Genel olarak çok akıcı herkesin anlayacağı basitlikte yazılmış. Çok önemli konu başlıklarına değinerek açıklanmış. Özellikle bölüm sonlarında birkaç cümle ile sonucu yazıp kısa bir destekleyici açıklama ile bitirilmiş olması da bence çok hoş. Tüm başlıklarda hem fikirim.
ALTAN SEKMEN - g2m GENEL MÜDÜRÜ

Sadakat yaratmanın yollarından biri de, kendi markanızın mutlu bir müşterisi olma deneyimini yaşamaktır. Müşteriniz ile kurduğunuz empati, sürdürülebilir bir müşteri ilişkisi ve tabi ki sadakat ile doğru orantılıdır. Mutlu müşteri fanatik müşteridir.
Her sektörden profesyonele bir kılavuz niteliğindeki bu kitabı bir solukta, hoş bir sohbet havasında, keyifle okudum ve defalarca okuyacağım.
ONUR RENKLİGÜMÜŞ - CENTURY 21 TÜRKİYE DİREKTÖRÜ
Kapat