Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Eyyubi Efendi Kanunnamesi Abdülkadir Özcan

Eyyubi Efendi Kanunnamesi

Liste Fiyatı : 27,00 TL
İndirimli Fiyat : 21,60 TL
Kazancınız : 5,40 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,83 TL
9789757622291
13127138
Eyyubi Efendi Kanunnamesi
Eyyubi Efendi Kanunnamesi
Eren Yayıncılık
21.60
Kanun kitabı demek olan kanunname ise hükümet tarafından idare usulüne ve kamunun işlerine dair tanzim edilip, tatbiki mecbur tutulan hükümleri ihtiva eden kitap demektir. Osmanlı sosyal ve teşkilat tarihinin layıkıyla bilinebilmesi için bu tür eserlerin yayımlanması ve iyi incelenmesi gerekmektedir. Fatih'ten itibaren hazırlanan kanun mecmualarından günümüze çok miktarda eser intikal etmiştir.

... Kanunname'nin önemli bir bölümü de Kırım Hanlığı'nın tarihçesine ve idari teşkilatına ayrılmıştır. Bu bölümde Hanlığın zuhuru, hanların protokoldeki yeri, kardeşleri ve bunların vazifeleri; Kırım'ın idari taksimatı üzerinde durulmaktadır. Eyyubi Efendi Kanunnamesi'nin sonunda IV. Mehmed'in cülusu ve bu münasebetle, başta kapıkulu ocakları mensuplarına olmak üzere devlet erkanına verilen bahşiş listesi yer almaktadır.

Bu eser, orijinal metinle birlikte verilmesi açısından, tarihçileri, iktisat tarihçilerini, sosyal bilimcileri, sanat tarihçilerini, kısaca geçmiş kültürümüzle ilgi duyan okuyucuları ve kitapseverleri ilgilendiren birinci el kaynak durumundadır.
(Arka Kapak)

Kapat