Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Cumhuriyet Savcısının Kamu Davasını Açmada Takdir Yetkisi Serkan Merak Cumhuriyet Savcısının Kamu Davasını Açmada Takdir Yetkisi Serkan Merak

Cumhuriyet Savcısının Kamu Davasını Açmada Takdir Yetkisi

Liste Fiyatı : 55,50 TL
Taksitli fiyat : 9 x 7,28 TL
9789750229633
13308772
Cumhuriyet Savcısının Kamu Davasını Açmada Takdir Yetkisi
Cumhuriyet Savcısının Kamu Davasını Açmada Takdir Yetkisi
Seçkin Yayıncılık
55.50
Cumhuriyet savcısının kamu davasını açmada sahip olduğu takdir yetkisi 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile ceza takibatı sistemimize girmiş bir kurumdur. Bu yönüyle teorik temelleri ülkemizde bugüne kadar tartışma konusu olmaktan uzak kalmıştır. Bu durum söz konusu yeniliklerin uygulamada sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi bakımından tehlike yaratmaktadır. Bu tehlikenin ortaya çıkmaması konunun geniş kapsamlı olarak ele alınmasına ve bu konuda tartışma ortamı sağlanmasına bağlıdır.

Bu amaca yönelik olarak elinizde yer alan bu çalışmada kanun koyucunun Cumhuriyet savcısına kamu davasını açmada tanıdığı takdir yetkisinin dayanakları, çeşitli hukuk sistemlerindeki görünüm şekilleri, teorik temelleri, uygulama bakımından önem arz eden yönleri ve savcılık makamının yapısı karşısında uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlar incelenmiştir. İncelenen düzenlemelerin hukukumuz bakımından yeni olması bu düzenlemelerin verimliliğinin artırılması bakımından çeşitli önerilerin dile getirilmesini de gerekli kılmıştır. Cumhuriyet savcısına kamu davasını açmada takdir yetkisi tanınmasına yönelik hükümlerin işletilmesi halinde sağlanacak pratik faydalar göz önüne alındığında söz konusu çalışma konuya daha çok ilgi gösterilmesinin sağlanmasını amaçlamaktadır.
Kapat