Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Cumhuriyet Dönemi Muhalif Türk Romanı Balonun Davetsiz Konukları Alper Cumhuriyet Dönemi Muhalif Türk Romanı Balonun Davetsiz Konukları Alper

Cumhuriyet Dönemi Muhalif Türk Romanı Balonun Davetsiz Konukları

Liste Fiyatı : 20,00 TL
İndirimli Fiyat : 16,00 TL
Kazancınız : 4,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,10 TL
9789754472509
12961834
Cumhuriyet Dönemi Muhalif Türk Romanı Balonun Davetsiz Konukları
Cumhuriyet Dönemi Muhalif Türk Romanı Balonun Davetsiz Konukları
Özgür Yayınları
16.00
Cumhuriyet dönemi Türk romanına değişik bir bakış!
Alper Çeker bizi yıllar sonra yeniden "Cımıhııriyet baloian"ua götürüvor. Oralarda bir de davetsiz konuklar var. Uygunsuz duruşlarının altında bİr eleştiri, bir hesaplaşma isteği görülüyor.
Kimdir bunlar? Bir eleştiri kitabının içinde işleri nedir?
Eleştirmenin bir romancı gibi temas ettiği bu kişilerin dönemin muhalif'l'ürk rümaneıları olduğunu öğreniyoruz,. O günlerdeki adıyla "müesses nizam" demlen bürokratik düzene muhalif kalemlerdir onlar.
Kitabın şaşırtıeı yanı, hu muhalefetin (Cumhuriyet dönemi Türk romanında) marjinal bir kol olmadığını, tam aksine, Halide Hdip Adıvar, Ahmet Ilamdi Tanpmar, Oğuz Atay gibi Türk edebiyatının önde gelen isimleri tarafından temsil edildiğini göstermesidir.
Okuyucu kitapta Cumhuriyet döneminin siyasi gelişmeleri ile paralel bir biçimde yorumlanan romanlara da yönelik farklı ve özgün bir bakış açısı bulacaktır;
"Bu dönem edebiyatında Dogu-Batı, apartman-konak, gclenck-modernhk gibi çatışmalar çok sık işlenmiş ve çeşitli incelemelerde bu konulara değinilmiştir. Ancak biz, romanlarda döneme getirilen eleştirinin bugüne kadar ele alınmadığını düşündüğümüz yönleri lic ilgilendik," diyen Alper Çeker'in tabbîleri avrıca ilginizi çekecektir.
Kapat