Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%10

Çoktanrıcılık Hıristiyanlık ve Kâbe : İslamın Kaynakları-1

Liste Fiyatı : 27,00 TL
İndirimli Fiyat : 24,30 TL
Kazancınız : 2,70 TL
Taksitli fiyat : 9 x 3,19 TL
9786054399338
12788230
Çoktanrıcılık Hıristiyanlık ve Kâbe : İslamın Kaynakları-1
Çoktanrıcılık Hıristiyanlık ve Kâbe : İslamın Kaynakları-1
Berfin Yayınları
24.30
Erol Sever, bu önemli yapıtında, İslam öncesi Arap şairleri, Kâbenin tanrısını, Hıristiyanlığın tanrısı olarak görüyorlardı ve bunun sonucu olarak da, Kâbe kültüne, İsaya yönelik olduğu için katılıyorlardı saptamasıyla İslamın çok tanrıcılık ve Hıristiyanlıktaki tarihsel kökenini mercek altına almaktadır. İslamın Tevrattan etkilenmesi, ilk Hıristiyan kiliselerinin katı kalıplarını örnek alması ve erken İslam dönemindeki tarih yazıcılığının bölgenin siyasal ve toplumsal gerçeklerinden kaynaklanması; İslam tarihinin, resmi İslam tarihçileri tarafından nasıl değiştirildiğini gözler önüne sermektedir.
Yönetenlerin hakimiyet mücadelesindeki dini kullanma gücünü, Mezopotamyada yer alan kavimlerin Asurlardan Romalılara kadar uzanan tarih dilimi içinde, toplumsal ve siyasal ilişkileri çerçevesinde inceleyen yapıt, 1994 Turan Dursun Araştırma-İnceleme Ödülünü kazanmıştır.
Erol Sever, Turan Dursunun Bugün İslam dünyasında elde bulunan Kuran, Peygamberin vahy katiplerine yazdırdığı bilinen Kuranın aynı değil sözünden yola çıkarak, yine de resmi Kuran içinde Hıristiyan Arap ilahilerinin ve geleneklerinin büyük bir bölümünün yer aldığını göstermektedir.
Kapat