Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Cizyeden Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri %10 indirimli Cizyeden Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri %10 indirimli Cizyeden Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri %10 indirimli Cizyeden Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri %10 indirimli Cizyeden Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri %10 indirimli Cizyeden Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri %10 indirimli Cizyeden Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri %10 indirimli

Cizye'den Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri

Liste Fiyatı : 0,00 TL
9786051142234
298852
Cizye'den Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri
Cizye'den Vatandaşlığa Osmanlı'nın Gayrimüslim Askerleri
Timaş Yayınları
0.00
Hangi alçaktır ki vatanı muhafaza şerefinden mahrum olmak ister? Varsa böyle alçaklar, askere gitmek yerine, soğuk kanlarını kurtarmak için para ödemeyi sürdürsün
- İstanbul mebusu Vasilaki Efendi, 2 Haziran 1877

Osmanlı Devleti'nin son yüzyılına damgasını vuran en kritik ve en hassas gelişmelerden biri de, 1835 yılından itibaren, gayrimüslimlerin silâhaltına alınmasıdır. İmparatorluğun nüfus yapısının ve sosyo-ekonomik dengelerinin Müslümanlar aleyhine bozulmasına, iktisadi ve siyasi çöküşün hızlanmasına sebep olan ve 84 yıl boyunca devlet erkanı arasında bitmez tükenmez tartışmalara yol açan bu serüven, 1919 yılında Mondros Mütarekesi'yle son bulur.

1835-1919 yılları arasını kapsayan ilk ve tek çalışma özelliğini taşıyan bu kitabın temel kaynağını, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nin değişik fonlarında bulunan devletin resmi belgeleri oluşturmuştur. Ayrıca Osmanlı Mebûsan Meclisi Zabıtları, yayımlanmış belgeler, devrin gazeteleri ve hatıralar ile konuyla ilgili literatürden de geniş ölçüde yararlanılmıştır.

Prof. Dr. Ufuk Gülsoy'un kaleme aldığı bu kitap, özellikle askeri ve sosyal tarihimiz ile Türkiye'nin demokratikleşme ve azınlık sorunlarına ilgi duyanların kitaplığında, tarih literatürümüzün vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olarak kendine müstesna bir yer açacaktır.
Kapat