Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyas Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyas Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyas Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyas Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyas Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyas

Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyasi Antlaşma Metinleri

Liste Fiyatı : 25,00 TL
İndirimli Fiyat : 20,00 TL
Kazancınız : 5,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,62 TL
9789758156504
13044247
Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyasi Antlaşma Metinleri
Boğazköy ve Ugarit Çivi Yazılı Belgelerine Göre Hitit Devletinin Siyasi Antlaşma Metinleri
Çizgi Kitabevi
20.00
Boğazköy-Hattusa'da, 1906 yılında H. Winckler tarafından başlatılan kazılardan bu yana, Hitit tarihini ve kültür dünyasını aydınlatan, dini, tarihi ve mitolojik metinler gibi çeşitli konuları içeren çivi yazılı tabletler hala gün ışığına çıkartılmaktadır.

Çeşitli şekillerde işlenen bu metinlerden, bizim ele aldığımız ve çevirilerini sunduğumuz Hitit antlaşma metinleri, daha önce pek çok bilim adamı tarafından dünya dillerine çevrilmiştir. Bunlar içinde E. Weidner (Weidner 1923), J. Friedrich (Friedrich 1926, 1930) ve G. Beckman (Beckman 1996) sayılabilir.

Hitit Mitolojisi ile ilgili metinleri Türkçeye kazandırdığımız gibi (Karauğuz 2001), bir kısmı makalelerde, bir kısmı kitap halinde yayınlanmış olan bu antlaşma metinlerini de Türkçeye çevirerek, bu konu ile ilgilenenlere bir başvuru kitabı olmasını arzuluyoruz.

Bu amaçla, Hitit devletinin diğer vasallar ve krallıklar ile yaptıkları antlaşma metinlerini, okuyucu için kolaylık sağlayacağına inandığımız şekliyle, çeşitli gruplara ayırarak, tercüme ettik. Ayrıca her antlaşmanın çevirisinden önce, antlaşmanın yapıldığı ülkenin siyasi tarihine genel bir şekilde değindik...
(Önsöz'den)
Kapat